Изкълчване на бедрото МКБ S73.0
Една от причините предразполагаща към развитие на изкълчване на бедрото е диспластичните аномалии появили се още по време на ембриогенезата. Значение има и наследствеността, седалищното предлежане по време на раждане, йонизиращи лъчения, инфекции, хиповитаминози, интоксикации и др.
При най-леките форми на хипоплазия на ставните елементи са:
- Плитък, широк и без свод ацетабулум. Бедрената глава е малка, шийка по-къса;
- При по-напреднали случаи - бедрената глава напуска плиткия ацетабулум.
Други причини за изкълчване на бедрото са в резултат на приложена сила в областта на бедрената глава - например при падане, пътнотранспортни злополуки, удар и др.
Механизъм на изкълчване на бедрото
Механизмът може да бъде директен и индиректен за настъпване на изкълчването на бедрото. Среща се при автомобилни злополуки. Пътникът, който седи до шофьора ако е с кръстосани крака, крайникът е сгънат и приведен в тазобедрената става. При внезапно спиране на автомобила тялото се увлича напред от инерцията и коляно, което е сгънатото поема удара в таблото. Като резултат от удара може да се получи разкъсно-контузна рана или счупване на капачка на коляното. Силата се придава на тазобедрената става, по оста на бедрената кост. Главата се изкълчва като може да се отчупят един или няколко фрагмента от задния ръб на ацетабулума. Може да се отчупи и фрагмент от главата на бедрената кост.
Клиника на изкълчване на бедрото
Болният лежи неподвижен. Всяко движение се съпровожда със силна болка. Деформацията на ставата е слабо изразен симптом поради дълбокото и разположение и това че е покрита с мощни мускулни групи. Поради пълното разместване на ставните тела и контракция на мускулите, движенията в ставата са невъзможни. Могат да се установят и някои общи симптоми като болка, оток и скъсяване на крайника.
Диагноза на изкълчване на бедрото
Освен анамнезата на пациента за инцидента и оплакванията, важно значение има рентгеновото изследване.
Лечение на изкълчване на бедрото
Лечението се провежда в най-кратък срок след инцидента. Наместването се извършва под обща анестезия и пълна релаксация на мускулатурата. Наместването на изкълченото бедро се осъществява по метода на Бойчев и метода на Дженалидзе.
При метода на Бойчев - болният лежи на рентгеновата маса. Помощник фиксира тазът. Лекарят застава над болния. Крайникът се обхваща зад колянната ямка, а дорзалната стъпална част опира перинеума. Бедрото се изтегля нагоре. Осъществява се натиск на подбедрицата към пода. В този момент се извършват и ротаторни движения. Главата открива разкъсаното място на ставната торба и се намества.
При метода на Дженалидзе - болният лежи по корем на масата, а крайника лежи извън ръба. Колянната става се свива под прав ъгъл и подбедрицата се обхваща с едноименната ръка. Лекарят поставя коляното си в задколянната ямка на пациента и натиска надолу. С ръката ротира крайника, като с другата ръка притиска главата на бедрото, и я опипва в глутеалната мускулатура. Когато ставата се намести се долавя щракване. След наместването се прави контролна рентгенова снимка. След окончателното наместване се поставя гипсова шина в срок от 21 дни, след което започва раздвижване на ставата. За да не се натовари крайника до 3-тия месец от злополуката се ходи с патерици.
Симптоми и признаци при Изкълчване на бедрото МКБ S73.0
- Симптоми, засягащи походката
- Симптоми от тазобедрената става
- Луксация на тазобедрената става
- Болка в областта на тазобедрената става
- Накуцване
- Клатушкаща походка
Коментари към Изкълчване на бедрото МКБ S73.0