Изкълчване, навяхване и разтягане на ставите и ставните връзки на тазобедрената става и тазовия пояс МКБ S73
Травматичните луксации на тазобедрената става засягат възрастта около 20-50 години и са 6,2 % от всички изкълчвания. В сравнение с другите травми тази травма е на трето място по честота, но е на първо място по възможни усложнения, значително засягащи функцията на тазобедрената става.
Изкълчване, навяхване и разтягане на ставите и ставните връзки на тазобедрената става и тазовия пояс включва:
- Изкълчване на бедрото;
- Навяхване и разтягане на ставния апарат на тазобедрената става.
Относителната рядкост на травматичните луксации на тази става се обясняват с някои анатомо - физиологични особености:
- Дълбока ставна ямка и добро съотношение на ставните повърхности на бедрена глава и ацетабулум.
- Ставата има здрав свързочен апарат, плътна ставна капсула, която е покрита с мощни мускулни групи.
- Възможни са разнообразни движения на ставата.
Механизъм на изкълчване, навяхване и разтягане на ставите и ставните връзки на тазобедрената става и тазовия пояс
За получаване на изкълчването на тазобедрената става е необходима значителна по големина и бързина на действащата сила, за разлика от навяхването й.
Механизмът за получаване на изкълчването на тазобедрената става е индиректен - лостообразен. В индиферентно положение тазобедрената става е стабилна, поддържа се от костния, свързочния и мускулния апарат и не е възможно да се луксира. В това положение ако действа външна сила, ще се получи счупване.
Ако върху крайника действа сила, където се намира ставата или я принуждава да застане в сгънато състояние, приведено и вътрешна ротация, главата на бедрената кост се насочва към задната част на ставата и тя става защитена само от ставната торба. Главата я разкъсва и излиза назад от ацетабулума. Така се получават задните изкълчвания на тазобедрената става. Ако силата доведе до рязко отвеждане и външна ротация на крайника или намери крайника в това положение, главата разкъсва ставната капсула отпред.
Горната луксация се получава при екстензия, привеждане и външна ротация. Главата не се задържа над ацетабулума и изкълчването преминава в задна посока.
Долната луксация е много рядка. Получава се при голямо отвеждане без ротация. Трудно се задържа и преминава в задна или предна луксация.
Такъв е механизмът за получаване на чистите изкълчвания на тазобедрената става. Механизмът придружен със счупване на ацетабулума или главата на бедрената кост заслужава внимание. Среща се при авто злополука. Пътникът седящ до шофьора обикновено е с кръстосани крака. Крайникът е сгънат и приведен в тазобедрената става. При внезапно спиране на автомобила тялото се увлича напред от инерцията и сгънатото коляно поема удара в таблото. В резултат на удара се установява разкъсно-контузна рана или счупена капачка на коляното. Силата може да се придаде назад по остта на бедрената кост в тазобедрената става. Главата се изкълчва като се отчупват един или няколко фрагмента от задния ръб на ацетабулума. Може да се отчупи и фрагмент от главата на бедрената кост.
Клинична картина на изкълчване, навяхване и разтягане на ставите и ставните връзки на тазобедрената става и тазовия пояс
Симптомът "принудително положение" е водещ, улеснява диагнозата и определя вида на изкълчването. Болният лежи неподвижен и всяко движение е съпроводено със силна болка. Слабо изразен симптом е деформацията на ставата, поради дълбокото и разположение и покритие с мощни мускулни групи. Движенията в ставата са невъзможни, поради пълното разместване на ставните тела и мускулната контракция. Могат да се установят и някои нетипични симптоми като оток, болка, скъсяване на крайника.
Диагноза на изкълчване, навяхване и разтягане на ставите и ставните връзки на тазобедрената става и тазовия пояс
Освен оплакванията на пациента за инцидента, важно значение има рентгеновото изследване.
Лечение на изкълчване, навяхване и разтягане на ставите и ставните връзки на тазобедрената става и тазовия пояс
Провежда се в най-кратък срок след инцидента. Наместването се извършва под обща наркоза и пълна релаксация на мускулатурата. Наместването се осъществява по метода на Бойчев - болният лежи на рентгеновата маса. Тазът се фиксира от помощник. Лекарят застава разкрачен над болния. Обхваща крайника зад колянната ямка, а дорзалната част на стъпалото опира перинеума. Бедрото се изтегля нагоре. Със седалището се осъществява натиск на подбедрицата към пода. В същия момент извършва и ротаторни движения. Главата намира разкъсаното място на ставната торба и се намества.
Друг метод е методът на Дженалидзе - болният лежи на масата по корем, а крайника й лежи извън ръба й. Лекарят свива колянната става под прав ъгъл и обхваща с едноименната си ръка подбедрицата. Поставя коляното си в задколянната ямка и натиска надолу. Ротира с ръката крайника, като другата ръка притиска главата на бедрото, опипвайки я в глутеалната мускулатура. При наместване на ставата се долавя щракване. Гаранция на наместване на тазобедрената става е свободата на наместването й. След наместването е необходима рентгенова снимка. След окончателното наместване е необходима гипсова шина за срок от 21 дни. След това започва раздвижване на ставата. Ходи се с патерици без натоварване на крайника до 3-тия месец от злополуката.
Усложнения на изкълчване, навяхване и разтягане на ставите и ставните връзки на тазобедрената става и тазовия пояс
Обикновено около 80% от пострадалите развиват деформираща артроза на ставата. На второ място като късно усложнение е асептичната некроза на бедрената глава.
Видове Изкълчване, навяхване и разтягане на ставите и ставните връзки на тазобедрената става и тазовия пояс МКБ S73
Симптоми и признаци при Изкълчване, навяхване и разтягане на ставите и ставните връзки на тазобедрената става и тазовия пояс МКБ S73
- Симптоми, засягащи походката
- Слабост в мускулите на краката
- Симптоми от тазобедрената става
- Болка в областта на тазобедрената става
- Болки в коляното
- Скованост на краката
Коментари към Изкълчване, навяхване и разтягане на ставите и ставните връзки на тазобедрената става и тазовия пояс МКБ S73