Счупване на долния край на бедрената кост МКБ S72.4
В тази група са включени надкондилното счупване на бедрената кост и счупвания на кондилите й. Надкондилно счупване на бедрената кост - тази фрактура се намира в най-долната част на бедрената диафиза, непосредствено над бедрените кондили.
Етиология и механизъм на счупване на долния край на бедрената кост
Обикновено тази фрактура е резултат на транспортни травми, затрупване или падане на тежест при сгънато коляно. Най-често се касае за огъвачен механизъм, при падане върху свито коляно. Долната бедрена част се огъва силно назад и се стига до счупване. Фрактурната линия започва отпред - дистално (надолу) и се насочва назад - проксимално (нагоре).
Разместване на фрагментите - то е винаги типично. Под действието на мускула (разположен отзад) на подбедрицата периферният фрагмент се измества назад към колянната ямка. Централният фрагмент се придърпва надолу от дългите бедрени мускули. Двата фрагмента образуват ъгъл отворен напред. Допълнително може да се установи и странично разместване с ъгъл отворен назад и навътре.
Клиника на счупване на долния край на бедрената кост
Установява се деформация на надкондилната област, която е разширена в предно - задния диаметър. Бедрото е скъсено. Проксималният сегмент (горния сегмент) се опипва над колянното капаче, а дисталният (долния) дълбоко назад зад колянната ямка. Налице са патологична подвижност и костни крепитации. В последствие се образува хематом и околните тъкани отичат. Движенията са невъзможни и силно болезнени. В резултат на типичното разместване нерядко се стига до притискане или разкъсване седалищния нерв или поплитеалната артерия. При наличие на тези усложнения нерядко се стига до липса на пулсации на ходилните артерии, подбедрицата и ходилото, нарушава се кръвотока и ако не се вземат спешни мерки се стига до гангрена. Нерядко фрактурата е открита, резултат на пробив навън на централния фрагмент през четириглавия мускул на бедрото и кожата.
Лечение на счупване на долния край на бедрената кост
Първа помощ се състои в незабавно свиване на коляното поне до 90 градуса и поставяне на ходилото в пълна плантарна флексия. По този начин се отпуска мускулът на подбедрицата и се освобождава долният фрагмент от дислоксиращото му действие. При тази позиция се поставя воларна гипсова шина от средата на бедрото до пръстите на ходилото. При открито счупване не се прави приблизително наместване, а стърчащия фрагмент се увива в стерилни марли след предварително почистване на околността.
До постигане на наместването се провежда ежедневен рентгенов контрол. След това тежестите могат да бъдат намалени. Екстензията продължава 4-5 седмици. След това се поставя туловно - бедрен - стъпален гипс, със сгъване на коляното от 45 градуса. След зарастването на счупването се изисква продължителна рехабилитация. Прилага се кръвно наместване и остеосинтеза с метални Г-плаки и винтове. Това е задължително при откритите фрактури. При наличие на съдови усложнения - спешна оперативна интервенция за възстановяване на кръвооросяването на крайника и остеосинтеза на фрактурата.
Коментари към Счупване на долния край на бедрената кост МКБ S72.4