Травма на екстензорен мускул и сухожилие на друг пръст на ниво китка и длан МКБ S66.3
Екстензорните сухожилия се намират по гърба на дланта и пръстите и осъществяват разгъването на II до V пръст. Тези сухожилия са продължение на мускул екстензор на предмишницата.
Травма на екстензорен мускул и сухожилие на друг пръст на ниво китка и длан са по-чести отколкото флексорните мускули и сухожилия, тъй като те не са защитени като флексорите. Това се дължи на тяхното повърхностно местоположение, директно върху костите и липсваща покриваща подкожна тъкан. Поради местоположението им дори леко, повърхностно порязване може да ги нарани.
Травма на екстензорно сухожилие и мускул на друг пръст на ниво длан и китка може да се получи в седем зони:
- Зона I се отнася за площта от дисталните интерфалангеални стави до върха на пръстите;
- Зона II обхваща средните фаланги;
- Зона III се отнася за проксималните интерфалангеални става;
- Зона IV е над проксималната фаланга;
- Зона V се отнася за метакарпофалангеалната става;
- Зона VI обхваща метакарпалните кости;
- Зона VII е над китката.
Специфичен вид нараняване на екстензорните мускули е разкъсване на сухожилията на ниво дистална интерфалангеална става, което в медицината е известно като пръст чукче, бейзболен пръст, пръст делфин и с други наименования. Това нараняване е като резултат от хиперфлексия на дисталната фаланга и се получава най-често от удар с топка, което причинява разкъсване на сухожилието.
Клинична картина на травма на екстензорно сухожилие и мускул на друг пръст на ниво длан и китка
В зависимост нивото на увредата на екстензорните сухожилия и от засегнатото сухожилие клинично те се изявяват с нарушена екстензия или разгъване на засегнатия пръст или засегната фаланга. Над мястото на травмата и разкъсаното сухожилие има насиняване, кръвонасядане и оток. Болка може да има както в покой така и при пасивни и активни движения на засегнатите пръсти. Засегнатите фаланги или целия пръст е видимо деформиран.
Диагноза на травма на екстензорно сухожилие и мускул на друг пръст на ниво длан и китка
Диагнозата не затруднява лекаря, когато пострадалия съобщи за травма в областта на гърба на ръката и когато се направят всички необходими физикални изследвания. Лекар може да назначи рентгеново изследване, за да изключи по-големи сухожилни наранявания и фрактури.
Лечение на травма на екстензорно сухожилие и мускул на друг пръст на ниво длан и китка
Консервативно лечение се прилага при непълни разкъсвания на сухожилията. То се състои в имомилизация на засегнатия пръст или цяла длан. Върху нараненото място могат да се поставят студени компреси. Дават се и обезболяващи средства. Пълните разкъсвани изискват хирургично лечение и поставяне на шев на мястото на разкъсването, след което пръст или пръстите се имобилизират.
Коментари към Травма на екстензорен мускул и сухожилие на друг пръст на ниво китка и длан МКБ S66.3