Травма на сухожилията на ротаторните мускули на мишницата МКБ S46.0
Руптура на ротаторния маншон е разкъсване на едно или повече сухожилия от четирите мускула, които изграждат ротаторния маншон. Травма на сухожилията на ротаторните мускули на мишницата са сред най-честите състояния, засягащи рамото. Ротаторните мускули на мишницата или по-известни в медицинската литература като ротаторен маншон са супраспинатус, инфраспинатус, терес минор и субскапуларис.
Причини за нараняване на сухожилията на ротаторния маншон са: падане върху протегната ръка или злополука, твърде тежки и резки движения на ръката и друго. Спортистите са особено уязвими и най-вече тенисисти, бейзболисти, плувци и други. Увреждане на сухожилията на ротаторните мускули се среща доста често и при дърводелци и бояджии.
Класификация на травма на сухожилията на ротаторните мускули на мишницата
- Според локализацията може да има разкъсване на един, два, три или и на четирите мускулни сухожилия;
- Според степента на нараняването могат да бъдат разкъсани един или няколко мускула, а разкъсването може да бъде частично или пълно.
Клиника на травма на сухожилията на ротаторните мускули на мишницата
- Болка по време на травмата;
- Болката продължава в покой и през нощта, особено ако пострадалия лежи на засегнатата страна;
- Болка при повдигане и спускане на ръката или при специфични движения;
- Слабост при повдигане или въртене на ръката;
- Скованост в рамото и ограничаване на движенията;
- Крепитации при движение на рамото.
Диагноза на травма на сухожилията на ротаторните мускули на мишницата
Диагнозата се основава на физикалния оглед, болния съобщава за травма и клиничната картина. Физикалното изследване включва оглед, палпация, обхват на движенията и силата и неврологичен преглед. Рамото също трябва да бъде изследвано за чувствителност и деформация. Диагностични образни изследвания, които да покажат мястото на травмата са рентгеново изследване, което не е много показателно. Ядрено-магнитен резонанс и ултразвуково изследване по-добре показват меките тъкани, като сухожилията на ротаторния маншон на рамото. Те могат да покажат точното място и размера на разкъсването.
Лечение на травма на сухожилията на ротаторните мускули на мишницата
Пострадалите с травма на ротаторния маншон могат да се разделят в две групи оперативно и неоперативно.
Неоперативното лечение се състои в покой на рамото и ограничаване на движенията, обезболяващи и противовъзпалителни лекарства, компреси с лед, физиотерапия и локални кортикостероиди.
Оперативното лечение и зашиване на разкъсаните сухожилия е показано при пълно разкъсани сухожилия, липса на подобрение от консервативното лечение след 6-8 седмици и значителна слабост и загуба на функцията на рамото.
Коментари към Травма на сухожилията на ротаторните мускули на мишницата МКБ S46.0