Травма на няколко интраабдоминални органа МКБ S36.7
Травматично увреждане едновременно на два и повече органа от една и съща кухина или система е множествена травма на вътре коремни органи или травма на няколко интраабдоминални органа.
При коремните травми преобладават множествените увреждания и тежките поражения на коремните органи. Това затруднява особено много диагностиката поради наслояване на симптомите на увредите на различните органи, а и много често болните изпадат в тежки шокови състояния.
Етиология на травма на няколко интраабдоминални органа
Най-често настъпват при:
- Пътно транспортни произшествия;
- Блъскане на пешеходци от транспортни средства;
- Падане от височина;
- Криминални действия (хладно и огнестрелно оръжие);
- В условия на производствения процес;
- В условия на бита.
Клиника на травма на няколко интраабдоминални органа
Множествените травми усложняват значително клиничната картина на коремна травма поради наличието на множествено увреждане на органи, които органи са с различен анатомичен строеж и различна функция.
I. Синдром на остър перитонит
- Спонтанна болка;
- Болезненост при палпация;
- Положителен симптом на Блумбърг;
- Дефанс;
- Липсва респираторна подвижност на корема;
- При аускултация липсва перисталтика;
- Тахикардия;
- Левкоцитоза;
- Пареза на гастроинтестиналния тракт;
- На рентгенография се вижда наличие на свободен газ в коремната кухина;
- Повръщане на хематинни или кървенисти материи;
- Ректохеморагия.
II. Синдром на остра вътрекоремна хеморагия
Хеморагията може да се прояви с общи и локални промени при болни с коремна травма. Класически симптоми на остра вътрекоремна хеморагия са:
- Бледост на кожата;
- Неутолима жажда;
- Тахипнея с мек и ускорен пулс;
- Прогресивно спадане на артериалното и централно венозно налягане.
Диагноза на травма на няколко интраабдоминални органа
Диагнозата се поставя по клинични, параклинични и специални методи. Палпацията може да даде данни за мускулна защита и хиперестезия (остър хирургичен корем). При аускултация може да се чуе феномена на плискането, а перкусията феномена на ондулацията.
От параклиничните показатели се измерва пулс, артериално кръвно налягане, централно венозно налягане, часова диуреза, минутен сърдечен обем, шоков индекс.
От специалните методи най-добри резултати дават лапароцентеза, рентгенография, рентгеноскопия, ехография, спешна лапароскопия, компютърно сканиране на корема.
Лечение травма на няколко интраабдоминални органа
1. При закрита травма е необходимо динамично наблюдение и при най-малките признаци на остра хеморагия трябва да се направи задължително лапароцентеза, а при наличието на перитонеално дразнене широка лапаротомия.
2. При открита непроникваща травма на корема трябва да се осъществи контрастна вулнерография, задължителна хирургична обработка на раневия канал с дрениране и болният трябва да остане на активно динамично наблюдение.
Коментари към Травма на няколко интраабдоминални органа МКБ S36.7