Травма на право черво МКБ S36.6
Правото черво е защитено много добре и нараняването му се среща рядко, но все още често наранявания на правото черво се срещат.
Травма на право черво се среща при отворени и затворени наранявания.
Ректумът се уврежда най-често при открити травми в областта на перинеума, също така често се срещат наранявания при падане и убождане върху кол. Това става с деца обикновено, когато при игра се катерят по огради с железни остри пръчки, при падане върху ограда с дървени колове.
Закритите наранявания се срещат при възрастни хора, при които правото черво е с изтънени стени, спонтанна руптура може да настъпи при внезапно сядане на стол. При някои наранявания на тазовата област при фрагментирани фрактури на таза и корема вследствие на прекомерно покачване на налягането в правото черво също може да настъпи руптура.
Клинична картина на травма на право черво
Симптоматиката на откритите рани е разнообразна. При този вид наранявания се засягат сфинктера, простатата, мехурът, вагината или се пробив към перинеума. Опасността при тези наранявания се крие в лесната възможност за инфектиране на раните. Опасността от инфекция е по-малка при наранявания под диафрагмата на пелвиса, тъй като секретът може да изтече навън и по-голяма при наранявания на diafragma pelvi, тъй като съществува опасност от инфекция на перитонеума. При огнестрелните наранявания съществува опасност и от засягане на тазовите кости.
Руптурите на закритите травми могат да се придружават и с образуване на подкожен емфизем в ингвиналната перитонеалната и скроталната област. При такива руптури със засягане на горната част на правото черво може да се наблюдават и явления на остър перитонит.
Диагноза на травма на право черво
Диагнозата на откритите наранявания не представлява трудност. Само при засягане на перитонеума може в началото при неясна клиника за перитонит да настъпят колебания.
Диагнозата на затворените наранявания е значително по-трудна. При наличие на подкожен емфизем може само да настъпи такова подозрение.
Лечение на травма на право черво
Лечението при отворените наранявания се състои в първоначална обработка на раната. Ако е засегнат сфинктерът, се зашива. Уретрата, мехурът, вагината ако са наранени се зашиват. Понякога съществува опасност от развитие на бързо напредващи флегмони, при което трябва да се започне веднага приложението на антибиотици с широк спектър.
Особено внимание заслужават нараняванията със засягане на перитонеума. При съмнение трябва да се извърши спешна лапаротомия.
Лечението на затворените наранявания е хирургично - зашиване или резециране на руптуриралото право черво.
Коментари към Травма на право черво МКБ S36.6