Счупване на неуточнена част от костите на гръдния кош МКБ S22.9
Класификация на счупване на неуточнена част от костите на гръдния кош
1. Нестабилност от I степен или така наречената механична нестабилност, която включва най-често флексо-дистракционния тип фрактура (от обезопасяващ колан). Терапевтично се препоръчва имобилизация (обездвижване) в екстензия или по-добре задна фиксация.
2. Нестабилност от II степен (неврологична нестабилност) - типичен представител са взривните фрактури. При тях е засегната предната и средната колона на гръдните прешлени. Неврологичната симптоматика може да дойде и по-късно от продължителната компресия на фрагмента, изпъкващ назад към гръбначния канал. Гипсовата имобилизация не предотвратява аксиалното натоварване при този вид счупвания. Поради тази причина се препоръчва оперативно стабилизиране.
3. Нестабилност III степен (механична и неврологична нестабилност) - тя е представена от луксационните фрактури. Има пропадане и на трите колони. Лечението трябва да бъде насочено към предпазване и на двете усложнения, като включва декомпресия и стабилизация.
Клиника счупване на неуточнена част от костите на гръдния кош
Когато са засегнати горните гръдни прешлени, освен параплегията се засягат и гръдните мускули. В областта на III-IV гръден сегмент се засяга сърдечния ритъм. При засягане на ниво XI-XII гръден сегмент проявите са с долна вяла парализа в повечето случаи. Налице са тазово-резервоарни разтройства.
Усложнения на счупване на неуточнена част от костите на гръдния кош
Декубитусите в областта на седалището и трохантерите могат да се получат за една нощ. Затова профилактиката в тази насока е задължителна да се води от самото начало.
Диагноза счупване на неуточнена част от костите на гръдния кош
Рентгенографично се установява фрактурата и степента на разместване във фасова и профилна проекция.
Лечение счупване на неуточнена част от костите на гръдния кош
Неправилно оказаната първа помощ, особено от немедицински лица, е била причина за превръщането на една усложнена фрактура в усложнена. Пострадалите никога не трябва да се хващат за краката и под мишниците и носят по този начин, тъй като се създава прегъване на гръбначния стълб, която е особено опасно. Оказването на първа помощ например, на затрупани не трябва да става като се издърпват затрупаните, а като се отстранят най-напред материалите и предметите, които са ги затрупали. Пострадалия се взема и поставя на носилка или на широка дъска най-малко от трима души. Единият поддържа пострадалият под главата и гърба, средния поддържа гръдно-поясният отдел на гръбначния стълб и третия поддържа крайниците, като средния даже повдига малко повече, за да се създаде лека хиперекстензия на гръбначния стълб. Четвъртият човек поставя дъската или носилката върху пострадалия. При изнасяне на пострадалия от мини, шахти и др. могат да бъдат поставени по корем със свити коленни стави на специална носилка.
Коментари към Счупване на неуточнена част от костите на гръдния кош МКБ S22.9