Счупване на гръбначен прешлен МКБ S22.0
Фрактурите на гръбначния стълб са сериозни увреждания. Тези фрактури са причинени от високо скоростни злополуки, като автомобилна катастрофа или падане от височина.
Счупване на гръбначен прешлен могат да се подразделят на малки и големи травми.
Малките травми са счупванията на procesus spinosi, procesus transversi и procesus articulares.
Големите травми са счупванията на телата на гръбначните прешлени в гръдния дял.
Механизъм за счупване на гръбначен прешлен
Счупване на procesus spinosi и procesus transversi се получават от директна травма или по отломъчен механизъм. Счупване на procesus articulares и дъгите се получават по директен механизъм.
Счупване на телата на прешлените може да настъпи по няколко механизма
1. Компресионни фрактури.
Механизъма на получаване им е компресионен, флексионен или комбинация от двата механизма, падане от височина или пресилена флексия. Получава се леко смачкване на тялото на прешлена отпред, като средната и задната колона са напълно интактни и това определя стабилността на този тип фрактури.
2. Взривни фрактури.
Получават се от травма, действаща по оста на гръбначния стълб от аксиалното натоварване. При това натоварване от компресията попадат предната и средната колона. Наричат се още раздробени компресионни фрактури. Основната разлика между компресионната и взривната фрактура се състои в това че при компресионната фрактура средната колона е интактна, тъй като няма фрактура на задната стена на тялото на прешлена. При взривните фрактури се засяга, освен предната и средната колона. Има фрактура на задната стена на тялото на прешлена и към гръбначния канал проминират костни фрагменти.
3. Флексо-дистракционен тип фрактури.
Този тип фрактури се получава от флексия и допълнително добавена дистракция. Пропадат задната и предната колона от силите на опън, създадена от флексията и допълнително добавената дистракция отзад. Тези фрактури се наричат още фрактури от обезопасяващ колан, тъй като най-често се получават при автомобилна катастрофа от предпазния колан.
4. Луксационни фрактури или фрактури с дислокация.
Характерното за този тип фрактури е, че има засягане на трите колони от компресията, опъна, ротацията и срязващите сили. Това води до сублуксация и дислокация.
Клиника на счупване на гръбначен прешлен
От получената информация от болния може да се изясни механизма на травмата - падане върху седалището от високо или пресилена фрактура. Болните обикновено пристигат на крака. Движейки се те се подкрепят с две ръце на хълбоците като по този начин облекчават и щадят гръбначния стълб.
При оглед може да се установи ригидност (твърдост) на паравертебралната мускулатура. При опипване или почукване върху бодилестите израстъци може да се локализира болката. При почукване на болния върху петите или главата в легнало положение се установява болка в гръбначния стълб. Често се установяват и болки в корема. Те се дължат на образуван ретроперитонеален хематом (колекция от кръв), който дразни перитонеума. Нерядко при някои болни има данни за паралитичен илеус (остра чревна непроходимост) от раздразването на plexus solaris и truncus sympaticus. В резултат от това са извършвани многократно ненужни лапаротомии (оперативно отваряне на коремната стена).
Взривната фрактура на прешлените е със значително по-тежка клинична картина. Болните са в тежко състояние, неподвижни, със силни болки в гръбначния стълб и по-силно изразена ригидност (твърдост) на паравертебралната мускулатура. При натиск върху съответния бодилест израстък болката е силна. Всяко раздвижване причинява болка. Може да има леко изразена кифоза. Ретроперитонеалният хематом е по-голям и симптомите на перитонеално дразнене са по-силни.
Клиниката на луксационноте фрактури е най-тежка. Често се придружава с неврологичен дефицит от малки коренчеви дразнения до пълна параплегия. Болките в областта на травмата са много силни. Има силно изразена контрактура на паравертебралната мускулатура.
Диагноза на счупване на гръбначен прешлен
Диагнозата се поставя рентгенологично. Най-показателна е профилната рентгенография, на която се установява снижение на предните размери на тялото на прешлена във вид на трапец. Задната височина е запазена. При взривните фрактури на профилна проекция се вижда загуба, освен на предната, така и на задната височина на тялото на прешлена. Характерно за флексо-дистракционите фрактури е увеличеното разстояние между два бодилести израстъка на профил, заедно с отваряне на междупрешленното дисково пространство.
Лечение на счупване на гръбначен прешлен
Първата медицинска помощ при болни с фрактури на гръбначния стълб, заема особено важно значение. Вземането и поставянето на пострадалия на носилка или на широка дъска трябва да става най-малко от трима души. Единият поддържа пострадалия под главата и гърба, средния поддържа гръдно - поясния дял и третият поддържа крайниците. Прилагат се няколко метода на лечение: функционален метод, едномоментна репозиция с последваща имобилизация, метод на постепенна етапна репозиция и оперативно лечение.
Коментари към Счупване на гръбначен прешлен МКБ S22.0
Милена Стоянова
Става въпрос за възрастен човек на 90 години,, трудно подвижен, със силни болки в областта на опашните прешлени, вследствие падане. Интересувам с какво лекарство може да се облекчи болката /поне малко да намалее/. Благодаря!
Лекарствата, които облекчават болки се отпускат с рецепта. Освен това не всички лекарства са подходящи за толкова възрастен човек и за всякакъв вид болка. Задължително се консултирайте с лекар.
Става въпрос за възрастен човек на 90 години,, трудно подвижен, със силни болки в областта на опашните прешлени, вследствие падане. Интересувам с какво лекарство може да се облекчи болката /поне малко да намалее/. Благодаря!
rekorm
Защо се получава разстройство при счупване на гръбначен прешлен ?
Може да се дължи на засягане на нервните влакна.
Защо се получава разстройство при счупване на гръбначен прешлен ?