Открита рана, обхващаща щитовидната жлеза МКБ S11.1
Проникващи наранявания на врата, включваща щитовидната жлеза са относително редки. Въпреки че травматична руптура или кръвоизливи на щитовидната жлеза са много редки, по-голямата част от докладваните случаи са свързани с предшестваща гуша. Травма може лесно да доведе до разкъсване и кръвоизлив на тироидна жлеза с гуша поради крехката и структура, причинена от разширяването и повишаване на кръвоснабдяване в тъканта. Въпреки това, също са описани и няколко случая на нараняване и на нормална щитовидна жлеза.
Клинически открита рана, обхващаща щитовидната жлеза се представлява със:
Нормална функция на тиреоидната жлеза или нараняването на щитовидната жлеза да доведе до тиреотоксична криза поради разкъсване на фоликулите и освобождението на Т4 в кръвта. След травмата пациентите са с гадене и повръщане, субфебрилна температура, тахикардия, високо кръвно налягане, тремор и охлузвания по лицето.
Дишането е нормално.
Диагноза на открита рана, обхващаща щитовидната жлеза
От физически преглед, се открива рана на шията.
Наблюдават се крепитации и подуване от двете страни на шията.
Общото физическо състояние на пациента е нормално или нарушено.
Тестове за изследване на функцията на щитовидната жлеза могат да бъдат нормални или да покажат повишени стойности на тиреоидните хормони и по-точно на Т4.
Компютърна томография на шията и гърдите показва натрупване на въздуха в подкожната тъкан на врата, паренхим на щитовидната жлеза и медиастинума.
Лечение на открита рана, обхващаща щитовидната жлеза
лечението е насочено към стабилизирането на пациента, коригиране на хипертиреоидното състояние и лечение на системната декомпенсация. Може да се наложи и оперативно лечение лобектомия на щитовидната жлеза.
Коментари към Открита рана, обхващаща щитовидната жлеза МКБ S11.1