Навяхване и разтягане на става (връзка) на челюстите МКБ S03.4
› Симптоми
› Диагноза
› Лечение
Въведение
Насилствено преразтягане и увреждане на един или повече лигаменти на темпоромандибуларната става представлява навяхване и разтягане на става (връзка) на челюстите. Навяхвания, включващи две или повече сухожилия предизвикват значително по-голямо увреждания от навяхване на едно сухожилие. Когато сухожилието е пренатоварено и напрегнато слабата му точка е на мястото, където лигамента се свързва с костите или в рамките на самото сухожилие.
Навяхване и разтягане на става (връзка) на челюстите е локализирано остро мускулно-скелетно разстройство, което може да бъде резултат от травматично или механично нараняване. Може да причини внезапна болка в челюстта, ограничен обхват на движение, чувствителност или дисфункция. Травмата на челюстта включва директен удар, предишни наранявания, прекалено широко прозяване, поемане на голяма хапка храна, продължителни прегледи при зъболекар и др.
Навяхването е прекомерно разтягане или разкъсване на сухожилни връзки. Навяхване на челюстта засяга лигаментарния апарат на долната челюст. Разкъсването варира от леко до тежко в зависимост от вида на травмата и нейната тежест.
Разтягането включва нараняване на мускулите и сухожилията на долната челюст. Натоварванията, особено на челюстта, се случват поради ограниченията и изискванията, поставени върху мускулните влакна.
Има три вида навяхвания:
- Лека степен (клас I) - скъсване на някои сухожилни влакна. При този тип навяхване няма загуба на функцията.
- Умерена степен (клас II) - разкъсване на част от сухожилието, което води до известна загуба на функцията.
- Тежка степен (клас III) - пълно разкъсване на сухожилие или пълно отделяне на сухожилието от костите. Налице е пълна загуба на функцията. Тежко навяхване изисква хирургична намеса.
Честота и причини
Проблеми с челюстните стави от мускулно разтягане и навяхване е често срещано заболяване. Острото изкълчване на челюстите в 50% от случаите се причиняват след стоматологични процедури като пациентите съобщават за появата на болка като пряк резултат от отваряне на устата твърде широко или твърде дълго по време на стоматологичен преглед или манипулация. Сред основните причини са:
- Силно и енергично отваряне на устата при прозяване
- Директен удар по лицето
- Спортни травми
- Продължителни зъбни манипулации
- Произшествия с моторни превозни средства
Патофизиология
Травмирането на челюстта може да бъде причинено от комбинация от фактори, а не само от една причина. Внезапен удар в челюстта лесно може да причини болка, както и отварянето на устата твърде широко за по-дълго време. Темпоромандибуларната става извършва сложни движения, които комбинират шарнирно действие с плъзгащи се движения.
Костите на човек, които взаимодействат с челюстната става, са покрити с хрущял и са разделени от малък амортисьорен диск. Всички фактори, които възпрепятстват нормалното движение на ставата допринася за изява на болковия синдром.
Симптоми
Основен и водещ симптом при навяхване и разтягане на става (връзка) на челюстите е болката. Тя много често е постоянна, но може да бъде и периодична. Може да се усеща в областта на слепоочията, пред ухото или в ухото. Обобщено симптомите, които се проявяват включват:
- Силна болка по време на травмата
- Чувство на разпъване или разкъсване вътре в челюстта
- Затруднено отваряне и затваряне на устата
- Болезненост на мястото на травмата
- Подуване около челюстта
- Натъртване и оток, който се появява скоро след травмата
- Скованост на долната челюст
- Главоболие
Диагноза
За диагностицирането на навяхване и разтягане на става (връзка) на челюстите не са необходими някакви допълнителни образни методи. Достатъчни са представените симптоми, основно болката и ограничение в движенията на челюстта, с които може да се постави диагнозата. Важен е също механизмът на травмата, която е довела до разтягане на мускулите и връзките.
Понякога при по-сериозни травми в областта на челюстта могат да се наблюдават различни разкъсвания в мускулите и връзките. Те обаче не могат да бъдат доказани с физикален преглед и пациентите се оплакват от хронична болка. В такива случаи може да се използва ядрено-магнитен резонанс (ЯМР) като единствен метод, който може да визуализира мекотъканни лезии.
Лечение
Лечението зависи от тежестта на нараняването и колко сериозна е болковата симптоматика. Повечето от травмите на челюстните стави и връзки са временни и минават от само себе си, единствените медикаменти, които могат да се използват са с обезболяващ ефект. След преглед от лекар, който установява силно разтежение, той може да изготви и индивидуален план за лечение. В допълнение към лечението на болката, те също се стремят да определят какво е причинило непосредствената болка в челюстта, възпаление и оток. Целенасочените упражнения за челюстта и физикална терапия могат да окажат голямо влияние върху възстановяването на увредените челюстни мускули и връзки.
Използвайте леден компрес три или четири пъти на ден веднага след травмата води до облекчаване на болката. Кубчетата лед се поставят в найлонова торбичка или кърпа и се поставят върху челюстта в продължение на 20 минути. След 72 часа ако се наблюдава облекчаване на болката, се прилагат топли компреси вместо лед, топлинни лампи, душове с топла вода, затоплени кърпи.
Нежното масажиране на челюстните стави може да осигури комфорт, и намаляване на подуването.
Медикаментозно лечение на слаба болката може да се включва аспирин, парацетамол или ибупрофен. При нетърпима болка може да се препишат и силни болкоуспокоителни, като на пример инжектиране на дълготрайна местна упойка. Също могат да се приложат и кортикостероиди, за да се редуцира възпалението.
Нормален хранителен режим при разтегната става на долната челюст е труден. Храненето в тези случаи е с меки и течни храни и увеличаване на приема на протеин за подпомагане на заздравяването.
Усложнения и прогноза
Незначителните разтегнати мускули на челюстта траят само кратко време и болката отшумява без нужда от допълнително лечение. Често умерените мускулни спазми на пациентите преминават след три или четири седмици от началото на болковия синдром.
Въпреки това пациентите трябва да се въздържат от пълна функция на челюстта, като прекомерно прозяване или широко отваряне на устата, за още две седмици.
Леката болка в челюстта трябва да отшуми в рамките на няколко седмици от лечението. Ако веднага след получаване на травмата се започне с лечение, шансовете за пълно възстановяване на умерено разтежение в рамките на четири седмици. Нелекуваната дисфункция в челюстната става и мускулите, контролиращи движението на челюстта, може да доведе до хронична болка.
В заключение навяхване и разтягане на става (връзка) на челюстите не е сериозно състояние, но може да доведе до много силни болки.
Изображения: freepik.com
Симптоми и признаци при Навяхване и разтягане на става (връзка) на челюстите МКБ S03.4
Библиография
https://www.dentistryiq.com/personal-wellness/article/14210229/jaw-sprain-or-jaw-strain-symptoms-and-treatments
https://pivotalmotion.physio/jaw-strain-sprain/
https://www.oralhealthgroup.com/features/jaw-joint-muscle-strainsprain-treatment-technique/
https://mhnpc.com/2022/08/29/pulled-jaw-muscle/
Коментари към Навяхване и разтягане на става (връзка) на челюстите МКБ S03.4