Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Симптоми Трудно отваряне на устата

Трудно отваряне на устата

от 11 март 2014г., обновено на 12 авг 2024г.
Автор: Виктория Дочева
Трудно отваряне на устата - изображение
  • Инфо
  • Заболявания
  • Библиография
  • Коментари
Инфо
Инфо
Заболявания
Библиография
Коментари

› Въведение

› По-чести причини за възникване

› Симптоми    

› Кога да посетите лекар?

› Лечение

Въведение

Трудно отваряне на устата означава нарушение в подвижността на долната челюст, при което отварянето на устата е затруднено и в повечето случаи съпроводено с болка.

Механизмът на отваряне на устата включва едновременното действие и координация на дъвкателните мускули, темпоро-мандибуларната става, лигаменти и моторни нерви, които осигуряват подвижност на долната челюст. Нормалният диапазон на отваряне на устата е в границите от 4 до 6 см. Той е индивидуален за всеки човек и варира в зависимост от пола, възрастта и други фактори. За ограничен диапазон на долната челюст може да се говори при невъзможност за отваряне на устата по-широко от 3.5 см.

Трудно отваряне на устата може да се дължи на следните причини:

  • Болести на храносмилателната система - абсцес в устната кухина, зъбен кариес, флегмон.
  • Травми и други външни фактори - костни фрактури, радиация, увреждане на троичния нерв.
  • Болести засягащи темпоро-мандибуларната става - артрит, бруксизъм, остеомиелит.
  • Новообразувания - туморен процес в областта на челюстите.
  • Инфекциозни заболявания и паразитози - тетанус, заушка.
  • Дегенеративни заболявания - остеоартроза, ревматоиден артрит, множествена склероза.
  • Болести на нервната система - мозъчни тумори, нервалгия, епилепсия, менингит.
  • Вродени аномалии и зъбни деформации - микрогнатия, синдром на Пиер Робин, синдром на Тричър Колин   
  • Страничен ефект при прием на медикаменти - антипсихотици, антидепресанти, антиеметици, антиконвулсанти.
  • Психологически фактори - стрес, безпокойство, напрежение.

По-чести причини за възникване

Нарушения на темпоро-мандибуларната става

Артрит: темпоро-мандибуларната става свързва долната челюст с черепа като тя участва в процесите на отваряне и затваряне на устата. Артритът представлява възпаление на ставата, което води до усещане за силен дискомфорт и болка. В хода на възпалителния процес се развива оток в ставата и се наблюдава подуване. Отокът може да се разпространи в съседните тъкани и да окаже компресия на дъвкателните мускули, което води до затруднение в отварянето на устата. 

Бруксизъм: състояние, характеризиращо се с несъзнателно скърцане или стискане на зъбите. Хроничният бруксизъм може да доведе до мускулно напрежение, болка в челюстта и дисфункция на темпоро-мандибуларната става. Стискането на зъби обикновено се поражда от стрес и може да се наблюдава както през деня, така и по време на сън. С течение на времето бруксизмът може да допринесе за структурно увреждане на темпоро-мандибуларната става и околните тъкани.

Дегенеративни заболявания

Остеоартроза: представлява хронично заболяване, характеризиращо се с износване на ставния хрущял. Заболяването е характерно за хора в напреднала възраст и е съпроводено с постоянни болки в засегната става. При остеоартроза на темпоро-мандибуларната става се проявяват симптоми като прищракване и пукане на челюстта при говор или хранене. Тези симптоми са свързани с възникващите деформации и промени в структурата на ставата в хода на заболяването.

Ревматоиден артрит: автоимунно заболяване, което води до симетрично възпаление на ставите и наличие на множество извънставни промени. В хода на ревматоидния артрит се засягат основно малките стави на ръцете и краката, но с разпространение на процеса може да се засегнат и темпоро-мандибуларните стави. Ревматоидния артрит води до прогресиращо ставно разрушаване и силни болки при движение на дадената става.

Повече информация по темата: Ревматоиден артрит

Нарушения в устната кухина

Те могат да включват разнообразни патологии като зъбни деформации, неправилна захапка, кисти, тумори обхващащи челюстите и други. При наличие на възпалителни процеси се наблюдава изявен дискомфорт и невъзможност за пълно отваряне на устата поради възникналия оток. Към възпалителните състояния спадат зъбните абсцеси, които имат точна локализация и флегмонът, който представлява генерализиран процес на дифузно възпаление, който може да обхване и цялата устна кухина.

Травми в областта на главата

След петърпяване на травма в областта на главата или шията, е възможно да има данни за костни фрактури, засягащи горната или долната челюст. Освен фрактури, травмата може да е предпоставка за дислокация на темпоро-мандибуларната става и нараняване на околните меки тъкани. Долната челюст (мандибула) е място, което е силно податливо на травми и поради това сравнително често се наблюдават състояния, при които има ограничение в движението на челюстта.

Психологически фактори

Трудното отваряне на устата може да се дължи на повишени нива на стрес и тревожност при дадени индивиди. Ежедневното напрежение върху психиката може да подтикне човек към неволево стискане или търкане на зъбните редици, което в повечето случаи влияе негативно върху нормалната функция на долната челюст. Голяма част от хората, страдащи от болка при отваряне на устата, свързват появата на симптомите с някаква емоционална случка. Психологическата травма може да доведе до защитна реакция под формата на мускулни спазми, които в някои случаи обхващат и дъвкателните мускули.

Страничен ефект на медикаменти

Приемът на определени лекарства може да доведе до нежелани действия и затруднения в процеса на отваряне и затваряне на устата. Данни за такива странични ефекти има основно при медикаменти, които имат действие върху централната нервна система на човек. Те могат до повлияят на невротрансимитерите, участващи в двигателната функция, и да доведат до повишен мускулен тонус и затруднение в движението на долната челюст.

Вродени аномалии

Мигрогнатия: състояние, което се характеризира с по-малка от нормалните размери долна челюст. Микрогнатия може да доведе до неправилна захапка и затруднено отваряне на устата.

Синдром на Пиер Робин: заболяване, което включва комбинация от недоразвита и малка долна челюст (микрогнатия), изместване на езика към задната част на устната кухина (глосоптоза) и цепнатина на небцето. Присъствието на тези деформации води до затруднено дишане, трудности при говор и хранене, които са свързани със затрудненото отваряне на устата. 

Синдром на Тричър Колинс: генетично заболяване, при което се наблюдават множество аномалии в областта на лицето и черепа. Синдромът се характеризира с недоразвити скули, небце и челюсти. Болните страдат от затруднения с дъвченето, преглъщането и имат ограничение при отваряне на устата си. 

Симптоми

Болка при трудно отваряне на устата

Трудното отваряне на устата много често е придружено и от други симптоми, които могат да варират в зависимост от основната причина и тежестта на състоянието. Честите симптоми са следните:

  • Болка 
  • Дискомфорт
  • Главоболие
  • Скованост на дъвкателните мускули
  • Щракане или пукане при движение на челюстта 
  • Затруднения при хранене, говорене и прозяване
  • Заключване на челюстта само в отворено/затворено положение

Кога да посетите лекар?

Рентгенова снимка на устна кухина при трудно отваряне на устата

Ако изпитвате затруднение при отваряне на устата си и това продължава повече от няколко дни или е придружено с други оплаквания, е важно да посетите медицински специалист. Ранната намеса на лекар е необходима за установяване на основната причина за възникване и предотвратяване на потенциални усложнения. Диагностицирането се осъществява най-често от зъболекар, лицево-челюстен хирург, ревматолог или ортопед. Важно е да се направи оценка на степента на отваряне на устата и диапазона на движение на долната челюст. В някои случаи, например при наличие на данни за травма в областта на главата, могат да бъдат назначени образни изследвания като рентгеновата снимка, компютърна томография, ядрено-магнитен резонанс (ЯМР) и др. Чрез образните изследвания може да се оцени структурата на челюстите, темпоромандибуларната става и да се идентифицират костни фрактури, различни аномалии или деформации.

Лечение

Трудното отваряне на устата обикновено се лекува комплексно с медикаменти, облекчаващи симптомите, както и други методи включващи упражнения за раздвижване, физиотерапия и масажни техники. Подходът на лечение трябва да се съобрази спрямо структурата, която е засегната и предизвиква затруднения в отварянето на устата. Ако подлежащата причина за възникване на симптома е прекомерното скърцане със зъби (бруксизъм) се препоръчва използване на предпазител за зъби. Той се изготвя индивидуално спрямо захапката на пациента и предпазва от прекомерното триене между горната и долната зъбна редица. Лекарствата, които се препоръчват за овладяване на симптомите, спадат към групата на аналгетиците, нестероидните противовъзпалителни средства (НСПВЛ) и мускулните релаксанти. В случаи, че трудното отваряне на устата е вследствие на възпалителен процес, лечението включва прием на антибиотик. Стоматологично лечение е необходимо при установяване на зъбен кариес, абсец, флегмон в устната кухина или при необходимост от корекция на захапката и наличие на други зъбни аномалии. При някои по-тежки случаи се препоръчва лечение чрез инжектиране на ботокс в дъвкателния мускул, с цел да се блокират временно нервите сигнали и да се възстанови трудното отваряне на устата.

Изображения: freepik.com



5.0/5 4 оценки

Заболявания при симптом Трудно отваряне на устата

  • Идиопатична орофациална дистония

Библиография

https://www.verywellhealth.com/tight-jaw-5209809#:~:text=Summary,jaw%20issues%20from%20teeth%20grinding

https://my.clevelandclinic.org/health/symptoms/24447-jaw-pain

https://www.northshore.org/healthy-you/causes-of-a-tight-jaw-plus-tips-to-relieve-the-tension/

https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/24086-trismus

https://www.healthline.com/health/why-does-my-jaw-hurt

Коментари към Трудно отваряне на устата

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Трудно отваряне на устата
    www.framar.bg 
    на 19 May 2025 в 10:33
    Коментирайте "Трудно отваряне на устата"
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Афти и гъбички в устата - мнения и въпроси

преди 2340 дни, 21 часа и 30 мин.

С какво да почистим Korega от устата и венците след сваляне на протеза?

преди 2448 дни, 22 часа и 45 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 2 дни, 22 часа и 38 мин.

Какво представлява прозяването

преди 7 дни, 13 часа и 38 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 7 дни, 13 часа и 49 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 7 дни, 13 часа и 56 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

УРИАЖ УСПОКОЯВАЩ КРЕМ ПРИ КРУСТИ 40 мл

ДЖОРДЖ ORAL PERFECTION ПАСТА ЗА ЗЪБИ 50 мл

ИНОФАРМ ХОЛИСТИК БЮТИ УРИНАЛ СЪПОРТ капсули * 60

ИНОФАРМ ХОЛИСТИК БЮТИ МЕНОПАУЗА СЪПОРТ ФОРМУЛА капсули * 60

ДЖОРДЖ ORAL PERFECTION ГЕЛ ЗА ВЕНЦИ 20 мл

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival