Повърхностна травма на други части от главата МКБ S00.8
› Симптоми
› Диагноза
› Лечение
Въведение
В статията повърхностна травма на други части от главата ще разгледаме травматични увреждания в околоочната област. Те представляват травматични увреждания, при които настъпва увреждане на целостта на кожата на главата или повърхностно разположената подкожна мастна тъкан.
Повърхностните наранявания по лицето и главата, са много чести наранявания, които рядко изискват клинични грижи от лекар или друг здравен специалист. Тези наранявания са леки и обикновено незначителни.
Ударите и травмите в околоочната област представляват значителна подгрупа от травми на лицето, които често са придружени от други очни наранявания и травми. Тъй като травмите в тази област могат да бъдат свързани със сериозни усложнения, нужно е обстоен преглед, за да се изключи потенциално усложнение или фрактура на орбитата.
Честота и причини
Травматичните увреждания в околоочната област са много често срещани, особено при по-млади индивиди. Лацерациите възникват в резултат на два основни механизма, включително контакт с остри предмети, движещи се с висока скорост, които проникват през повърхностните структури като кожа и подкожие и водят до дефект в целостта им. Повечето наранявания се наблюдават при деца или млади възрастни при падания, пътнотранспортни произшествия, контакт с остри предмети, контактни спортове и други.
Мъжете са по-склонни да получат разкъсвания на клепачите, отколкото жените, може би защото мъжете са по-склонни от жените да участват в директен контакт или да практикуват високорискови спортове.
Възрастните хора са изложени на повишен риск от падане, което потенциално увеличава риска от увреждане в околоочната област. Съобщава се също за повишена честота на травми в околоочната област в развиващите се страни и на други места, където преобладаващият начин за транспорт са моторните превозни средства.
Симптоми
Болка и оток са най-честите признаци и симптоми при контузия на клепача и околоочната област. Първоначално, отока и промяна на цвета могат да бъдат леки. Увреждането често започва с леко зачервена кожа, а след това прогресира до по-тъмен нюанс. В крайна сметка, кожата около очите става виолетово, жълт, зелен или черен цвят. Промяната в цвета се дължи на окислението хемоглобина в кръвта. В рамките на няколко дни отокът намалява.
По-сериозни зрителни проблеми не са толкова чести, въпреки това може да има замъглено виждане и затруднено отваряне на очите поради отока. Главоболието също е често съпровождащо, поради директната тъпа травма в областта на главата.
Признаци на по-сериозни наранявания са: двойно виждане, загуба на зрението, загуба на съзнание, невъзможност за движение на окото, изтичане на кръв или бистра течност от носа или ушите, кръв по повърхността на око, постоянно главоболие.
При някои пациенти самото око също може да бъде засегнато. Наблюдават се червени петна по окото. Това е субконюнктивален кръвоизлив. Обикновено пациентите се възстановяват в рамките на 2 до 3 седмици.
Диагноза
След физикално изследване, задължителен е както неврологичен, така и офталмологичен преглед на пострадалия, първоначална консултация с невролог, както и периодични прегледи в продължение на 1 до 2 седмици.
Скринингови неврологични изследвания може да се направят за много леки наранявания. Сърдечната честота трябва да е над 50 удара в минута при възрастни, папилите еднакви по размер и да реагират еднакво на светлина. Пациентът трябва да бъде напълно ориентиран за място, време и собствена личност, но може да има и леко главоболие, виене на свят или замаяност. Обстоен неврологичен преглед трябва да се направи, ако има някакви съмнения за неврологични отклонения.
Обикновено всичките пациенти, претърпели травма на главата и потърсили лекарска помощ, се прави образно изследване. Най-честото образно изследване е рентгенография на глава и шия. При него могат да се визуализират новообразували се субдурални и епидурални хематоми. Важно е да се отбележи, че повърхностните травми на глава рядко се съпътстват от хематоми, но е важно те да бъдат изключени.
Рентгеновите методи на изследване се прилагат при тези пациенти, като с тях може да бъде изключена фрактура на орбитата.
Лечение
Клиничната картина при повърхностна травма на други части от главата е в зависимост от тежестта на нараняването и в зависимост от това кои части обхваща. Охлузванията както повърхностно нараняване са най-леките увреждания и се характеризират с леки кръвотечения и кръвонасядания. Може да има болезненост около нараняването.
При натъртванията по лицето, бузите, челото, брадата или други части първоначално се появява болка и оток на засегнатата област, а по-късно се променя и цвета на контузената област.
По-леки наранявания, могат да се лекуват у дома с почивка и защита на контузената област, обезболяващи и поставяне на лед върху окото. Ледът свива кръвоносните съдове (вазоконстрикция), охлажда и обезболява травмираната област, намалява натрупването на течност с това спада и отока. За предотвратяване на студово увреждане на кожата и тъканите, той се увива в кърпа.
По-сложните контузии на клепачите и околоочната област може да изискват специализирано лечение и хирургична обработка на раната. При някои пациенти може да се наложи и сутурирането на раната.
Усложнения и прогноза
Обикновено усложненията при повърхностна травма на други части от главата са изключително редки. Заболяването е с благоприятна прогноза и при повечето пациенти се наблюдава пълно възстановяване в рамките на 2 седмици. Важно за прогнозата на пациентите е изключването на фрактура на орбитата като основно усложнения, което може да се прояви дори и без видими промени. Симптомите могат да се проявят по-късно, което усложнява лечебния и възстановителен процес.
Изображения: freepik.com
Библиография
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2564361/
https://radiopaedia.org/cases/supraorbital-fracture
https://dmei.org/services-specialties/ophthalmic-plastic-reconstructive-surgery/common-conditions/orbital-fracture/
https://eyewiki.aao.org/Eyelid_Laceration
https://emedicine.medscape.com/article/1212531-overview#a1
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK470367/
Коментари към Повърхностна травма на други части от главата МКБ S00.8