Множествени повърхностни травми на главата МКБ S00.7
› Причини
› Симптоми
› Диагноза
› Лечение
Въведение
Отворената рана е вид нараняване, включващи вътрешно или външно разрушаване на телесна тъкан, обикновено включваща различни слоеве. При множествени повърхностни травми на главата най-често биват засягани кожа и подкожие. Според проучвания всеки един човек в даден етап от живота си преживява някакъв вид повърхностна травма на главата. Повечето от тези наранявания са незначителни и могат да се лекуват в домашна обстановка.
Падания, злополуки с остри предмети и автомобилни катастрофи са най-честите причини за открити рани. В случай на сериозен инцидент трябва незабавно да се потърси лекарска помощ. Такава трябва да бъде потърсена особено при активно кървене, което продължава за повече от 20 минути.
Промени, които могат да настъпят по-меките тъкани на главата при множествени повърхностни травми на главата са:
Причини
Повечето хора са имали леко нараняване на главата си поне веднъж в живота. Нараняванията могат да бъдат при:
- Леки пътнотранспортни произшествия
- Спортни травми
- Падания
- Криминално насилие
- Злополуки на работното място или у дома
Рискови групи за множествени повърхностни травми на главата са:
Те са изложени на най-голям риск за леки наранявания на главата. Автомобилните шофьори са изложени на повишен риск от тази травма, млади мъже и спортисти, особено тези, ангажирани с контактни спортове (бокс, бойни изкуства, футбол, ръгби и други).
Симптоми
Симптомите могат да варират значително при различните пациенти. Симптомите основно зависят от локализацията на травмата. Повърхностна травма на главата могат да бъдат пропуснати от някои пациентите, тъй като кървенето е скрито и трудно се забелязва. Основните симптоми включват:
- Кървене - известно е, че главата е много богато кръвоснабдена и при повърхностна травма обикновено се наблюдава кървене. При засягане на някои по-голям съд се наблюдава дори и активно кървене, което реално е основната причина пациентите да търсят лекарска помощ. Кървенето обикновено е с тенденция да спре от само себе си поради физиологичните кръвоспиращи механизми на организма. Ако кървенето продължава за по-дълъг период от време може да се наложи хирургична обработка на раната.
- Локална болка
- Главоболие - след удара на главата много често пациентите се наблюдава главоболие. То отшумява в рамките на няколко часа, но при пациентите може да се приложат аналгетици.
Симптомите при тежко нараняване на главата (особено при пътнотранспортни произшествия) с множествени повърхностни травми на главата могат да включват:
- Загуба на съзнание
- Гърчове
- Повръщане
- Проблеми с баланса и координацията
- Необичайни движения на очите
Диагноза
Всяка една травма на главата не трябва да бъде подценявана, тъй като могат да доведат до различни усложнения. Физикалният преглед е важен, но не трябва да се подценяват и образните методи на изследване при пациентите.
Обстойният преглед от лекар включва и проверка за синини и подуване в други части на тялото. Преглед и консултация с невролог е препоръчителна при по-сериозни наранявания и при загуба на съзнание за известен период от време. Неврологичният статус оценява функцията на нервната система, мускулният контрол и тонус, сила, движение на очите, както и някои сетивни усещания.
За диагностициране и оценка на различните травми на главата се използват образни изследвания като рентгенография и компютърна томография на глава. Чрез тях могат да бъдат доказани по-сериозни наранявания като фрактури, наличие на хематом, кървене, оток на мозъка и други структурни увреждания.
Лечение
Някои повърхностни наранявания на главата могат да се лекуват у дома, а други може да изискват посещение при лекар и хирургична обработка на самата рана.
Лечение на повърхностни рани в домашна обстановка
Леките наранявания и травми на главата могат да се лекуват у дома. Важно е раневата повърхност да бъде добре промита и обработена с антисептични разтвори, за да се предотврати рискът от инфекции. След обработка при наличие на кървене може да се приложи локален натиск върху раната. Това предотвратява и образуването на хематом.
След промивка върху раната се поставят стерилни марли или бинт. Раната трябва да се поддържа чиста и суха в продължение на около 5 дни. Болковата симптоматика обикновено придружава раните. Пациентите могат да приемат различни перорални аналгетици и обезболяващи средства. Трябва да се избягва приемът на аспирин, тъй като те могат да причинят или удължат кървенето.
Лечение на повърхностни рани от лекар
В зависимост от вида, локализацията и дълбочината на раната, лекарят може да използва различни техники за лечение на отворена рана. След почистване и евентуално обезболяване на областта, лекарят може да затвори раната с помощта на тъканно лепило или хирургичен шев по негова преценка. При контакт с метална повърхност при нараняване, пациентите получават ваксина против тетанус.
В зависимост от местоположението на раните и потенциалът им за инфекция, лекарят може да не затвори раната, а да я остави да заздравее вторично. Този процес изисква повече време и антисептична обработка на раните. Въпреки че чрез този метод заздравяването може да не изглежда добре, то предотвратява инфекцията.
Усложнения и прогноза
Основното усложнение на отворена рана е рискът от инфекция. Нужно е пациентите да потърсят медицинска помощ при дълбоки травми или сериозен инцидент, показване на признаци на значително кървене или инфекция. Може да се мисли за инфектиране на рана при:
- увеличаване на секрецията от раната
- неприятна миризма от раната
- фебрилитет
- трудно зарастване
Независимо дали имате лека или по-сериозна отворена рана, важно е пациентите да предприемат бързи и адекватни действия. Някои открити рани могат да се лекуват у дома, но след консултация с лекар. Въпреки това, прогнозата на множествени повърхностни травми на главата е благоприятна.
Изображения: freepik.com
Библиография
https://www.healthline.com/health/open-wound
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25340248/
https://www.healthline.com/health/head-injury#types
https://www.radiologyinfo.org/en/info/headinjury
https://www.webmd.com/fitness-exercise/guide/head-injuries-causes-and-treatments
Коментари към Множествени повърхностни травми на главата МКБ S00.7