Повърхностна травма на носа МКБ S00.3
› Честота
› Причини
› Симптоми
› Диагноза
› Лечение
Въведение
Травмите на носа са едни от най-често срещаните в медицинската практика като могат да включват от леки охлузвания и повърхностни наранявания на кожата до фрактура на носа. Самото анатомично разположение и структура на носа го прави уязвим на външни наранявания. Носната кост стои в основата на носа, като отвън е изграден от хрущяли и меки тъкани. Сред често срещаните назални травми включват:
- Кървене от носа
- Счупвания
- Химическо дразнене или наранявания на вътрешната част на носа
- Запушване от чуждо тяло
Повърхностна травма на носа включва основно кожни охлузвания по повърхността на носа, които са болезнени, макар и често да не са сериозен проблем и обикновено включват засягане на най-горния слой на епидермиса. Повърхностна травма на носа може да причини сърбеж и неудобство и за съжаление, може да отнеме повече от няколко дни за пълно възстановяване. Носът е много богато кръвоснабден и има кръвоносни съдове, разположени близо до повърхността. В резултат на това назалната травма често води до кървене от носа. Съпровождащи могат да бъдат и други симптоми. Лечението зависи от конкретното състояние на пациентите и проявените симптоми.
Анатомия на носа
Носът е анатомична структура локализирана в средата на лицето и се изгражда от кости и хрущяли. Носната преграда, често засягана при травми структура, се състои от перпендикулярна пластина на етмоидалната кост. Костни израстъци от челната кост и възходящата част на горната челюст допълват костния компонент. Горен латерален и долен латерален хрущял, както и хрущялната преграда, съставят некостната част на носа.
Кръвоснабдяването се осъществява чрез клонове на артерия офталмика, фациалната артерия и други. Овен богато кръвоснабден, носът е и много богато инервиван, за да може да изпълнява основните си функции.
Честота
Повърхностна травма на носа е сред най-често срещаните травматични увреждания на лицето. При голямата част от пациентите повърхностните наранявания се съпровождат със счупване на носа. Те се срещат два пъти по-често при мъжете, отколкото при жените. Спортните наранявания и конфликтите представляват най-част от причините. По-рядко срещаните причини включват падания и инцидентни с моторни превозни средства. Проведени са различни проучвания, при което е установено, че основно засегнати са деца и хора на възраст между 15 и 25 години. Като основни причини се посочват падания, пътнотранспортни произшествия и др.
Причини
Честите причини за външна травма на носа включват:
- Падания
- Спортни травми
- Пътнотранспортно произшествие
Всяка дейност, която увеличава риска от наранявания на лицето, може да увеличи риска и от повърхностна травма на носа. Такива дейности могат да включват:
- Практикуване на контактни спортове (американски футбол, бокс и др.)
- Участие във физическа саморазправа
- Каране на колело
- Вдигане на тежести
- Возене в моторно превозно средство
Симптоми
Симптомите при назална травма могат да варират от леки до тежки, в зависимост от вида и степента на нараняването. Симптомите при повърхностна травма на носа могат да включват:
- Болка в носа и около него
- Кървене от носа (епистаксис)
- Синини около носа и очите
- Оток на лицето
- Затруднено дишане през носа
- Изкривяване на формата на носа
- Загуба на обоняние
Диагноза
Диагностицирането на повърхностна травма на носа не изисква някакви допълнителни изследвания. Лекарте могат да използват различни методи за диагностициране на назална травма, основно използващи се за изключване на някакво по-сериозно нараняване. Например, те могат:
- Подробна анамнеза за получената травма
- Внимателна палпация и движение на носа, за да се усети евентуално изкривяване или патологично движение
- Рентгеново изследване на областта или компютърна томография, за по-правилна оценка на костните и хрущялни структури на носа
Лечение
Обикновено домашно лечение може да помогне за облекчаване на симптомите.
Първо повърхността на носа се почиства с мек сапун и хладка вода, внимателно със стерилна превръзка се спира кръвотечението.
Раната се оглежда, за чужди частици, заседнали в раната и ако има такива, внимателно се премахват с пинсети, предварително стерилизирани с водороден пероксид.
Ако раната е била изложена на замърсявания по време на инцидента може да са нанесе антисептични средства.
Охлузванията се лекуват в зависимост от това колко дълбоко и сериозно е засегната кожата. Дълбоки рани отнемат повече време, за лекуване, докато по-леки такива се излекува по-бързо, тъй като те обикновено са само драскотини по повърхността на кожата. Дълбоки охлузвания изискват лекарска помощ.
Усложнения и прогноза
Усложненията или травматичните увреди, свързани с повърхностна травма на носа, могат да включват:
- Изкривена носна преграда - много често повърхностните травми на носа могат да се съпровождат с по-сериозно увреждане като счупване на носа или изкривяване на носната преграда. Изкривяването възниква, когато тънката преграда, разделяща двете страни на носа се измести, стеснявайки носните проходи. Медикаменти като деконгестанти и антихистамини, могат да помогнат при симптомите, но в по-късен етап е нужно оперативно лечение.
- Кървене - при по-сериозно увреждане може да се получи кръвонасядане, известно като септален хематом.
- Счупване на хрущял - ако травматичното увреждане е причинено от автомобилна катастрофа, много често се съпровожда от счупване на хрущял. При достатъчно тежко нараняване, е нужна консултация с лицево-челюстен хирург и евентуално оперативно лечение.
При по-голямата част от пациентите прогнозата на повърхностна травма на носа е благоприятна. При по-сериозно нараняване се наблюдават деформации на носа, белези или други усложнения. Едно от редките усложненията е септален хематом. Причинява се от събирането на колекция от кръв. Ако не се лекува, това може да доведе до увреждане на хрущялната тъкан и деформация на носа.
Изображения: freepik.com
Продукти свързани със ЗАБОЛЯВАНЕТО
ВАРИТЕКС МАСКА ПРОТЕКТОР ЗА НОС 260
Библиография
https://www.sciencedirect.com/topics/medicine-and-dentistry/nose-injury
https://www.healthline.com/health/nasal-trauma
https://www.nhs.uk/conditions/broken-nose/
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/broken-nose/symptoms-causes/syc-20370439
https://emedicine.medscape.com/article/84829-overview
Коментари към Повърхностна травма на носа МКБ S00.3