Други повърхностни травми на клепача и околоочната област МКБ S00.2
› Честота
› Симптоми
› Диагноза
› Лечение
Въведение
Увреждания, които включват епидермиса и дермата каквито са охлузванията по клепачите и околоочната област се наричат повърхностни травми на клепачите и околоочната област. Дълбоки наранявания, включващи пълно увреждане на дебелината на дермата, са разкъсванията. По-големи охлузвания или тези, които могат да бъдат изложени на замърсяване или чуждо тяло в тях са рискови за вторична инфекция. Самите клепачи, обикновено предпазват очите от увреждане или нараняване, причинени от външни вредители като прах, насекоми и други. Именно затова клепачите са изложени на увреждане.
Повърхностните травми могат да се причинят от тъп или проникващ предмет при пътнотранспортни произшествия, клони от дървета, ножове, драскотини и ухапване от кучета и котки. Това са обикновено незначителни наранявания с неспецифични симптоми. Може да има леко кървене и болезненост около наранената зона.
Първа стъпка при лечение на по-леките наранявания на окото са разпитване на пациента за механизъма на травмата, силата и скоростта, с която травмиращия агент действа върху окото. Въпреки че охлузванията изглеждат безобидни наранявания важно е да се изключат по-сериозни увреждания на очната ябълка. При всяко нараняване в областта на очите и особено при децата е необходимо да се потърси лекарска помощ. Леките охлузванията се лекуват в домашна обстановка. При по-големи охлузвания могат да се приложат профилактично антибиотици.
Честота
Други повърхностни травми на клепача и околоочната област най-често се срещат при млади мъже, но могат да се появят и засегнат хора на всяка възраст. Дори са описани при новородени след раждане със секцио. В проучване за травматични увреждания в околоочна област е констатирано, че десният горен клепач е най-често засяганото място при травма. От всички сетивни органи най-чувствителни, деликатни и лесно раними са очите. Около 2 милиона възрастни в САЩ получават очни наранявания годишно.
Причини и рискови фактори
Увреждане и разкъсване на клепачите се причиняват от остри предмети, които проникват в различните слоеве на клепачите или от тъпи предмети. Нараняванията най-често се наблюдават при деца или юноши. Причиняват се от падания, ухапвания от животни и случайни сблъсъци с отри предмети. При младите възрастни повечето причини за наранявания включват контактни спортове, пътни инциденти и удари с юмруци.
Като рискови фактори за травматично увреждане на клепачите се посочват:
- Възраст - разкъсванията на клепачите представляват около 20% от нараняванията на лицето при деца. Възрастовите групи, които са най-уязвими към наранявания на очите, включват малки деца, тийнейджъри и млади хора. По-възрастните също е вероятно да претърпят падане поради лошо зрение или координация.
- Пол - разкъсванията и травмите на клепачите се наблюдават основно при мъже, тъй като те са по-склонни да участват във високорискови дейности, като контактни спортове, работно място, професия и други.
- Работно място - нараняванията на работното място също са сравнително често срещани, причинени от тежки машини с остри или заострени ръбове, машини с куки. Такива наранявания е най-вероятно да се появят при нови или необучени работници.
Симптоми
Симптомите при други повърхностни травми на клепача и околоочната област обикновено са неспецифични и включват:
- Кървене
- Оток на клепача и засегнатата област
- Зачервяване
- Болка или дразнене в окото и клепачите
- Замъглено или двойно виждане
Диагноза
Разкъсвания и травми на клепачите се диагностицират въз основа на анамнестични данни за директна травма, физикален преглед и различни изследвания. Диагностичните стъпки включват:
- Анамнестични данни - снемат се обикновено от офталмолог (очен лекар), като са важни начинът на получаване на травмата, преди колко време се е случил инцидентът, дали е оказана първа помощ, приемани лекарства и други.
- Физикален преглед - лекарят обикновено извършва пълен физикален преглед, включително подробен очен преглед. При травма в областта на очите винаги трябва да се мисли за наличието на чуждо тяло в окото. В такива случаи може да се наложи извършването на образно изследване.
- Образни изследвания - както споменахме по-горе рутинно се използват образни изследвания като рентгенография на глава или компютърна томография за изключване на очно засягане при травмата, наличие на фрактура на орбита или чуждо тяло в окото.
Лечение
Други повърхностни травми на клепача и околоочната област се третират и лекуват в рамките на 12 до 24 часа след нараняването, за да се намали вероятно от развитие на усложнения.
Първата стъпка в лечението обикновено включва почистване на мястото на нараняването с физиологичен разтвор, антисептични разтвори и отстраняване на чужди частици или съсиреци около раната. Това увеличава видимостта към самата рана, намалява риска от последващ оток или инфекция и подпомага за заздравяването и възстановяването.
Разкъсванията с дължина над 2 милиметра обикновено изискват хирургична обработка и шев. За зашиването на самата рана се използва местен анестетик. Поради богатото кръвоснабдяването на кожата в тази област, обикновено конците се свалят рано между 5 и 7 дни след първичната обработка на раната.
При контакт и удар с метален предмет или повърхност е необходимо да се направи ваксина против тетанус за предотвратяване на евентуална инфекция. Често при такава травма лекарите предписват различни широкоспектърни антибиотици болкоуспокояващи и други медикаменти.
В редки случаи, когато разкъсването на клепача е свързано с други сериозни наранявания като спукана очна ябълка, чуждо тяло, проникнало в дълбочина, увреждане на слъзните канали, може да се наложи операция.
Усложнения и прогноза
Усложненията при повърхностни травми са рядко срещани и обикновено включват кървене, образуване на хематом, инфекция и др. Въпреки това, с правилна обработка на раната се намалява значително шанса за тяхната проява. Прогнозата при други повърхностни травми на клепача и околоочната област е добра. Пълно възстановяване се наблюдава в рамките на 1 до 2 седмици. При по-сериозно нараняване или разкъсване на клепача може да се образува цикатрикс, който по никакъв начин да не нарушава нормалната анатомия и физиология на клепачите.
Изображения: freepik.com
Библиография
https://eyewiki.aao.org/Eyelid_Laceration
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK470367/
https://emedicine.medscape.com/article/1212531-overview
https://www.webmd.com/first-aid/what-are-eyelid-lacerations
Коментари към Други повърхностни травми на клепача и околоочната област МКБ S00.2