Повърхностна травма на окосмената част на главата МКБ S00.0
› Честота
› Причини
› Симптоми
› Диагноза
› Лечение
› Прогноза
Въведение
Травма на главата е всякакъв вид нараняване на мозъка, черепа или скалпа. Може да варира от лек удар или натъртване до травматично мозъчно увреждане. Честите наранявания на главата включват сътресения, фрактури на черепа и рани по скалпа. Последствията и леченията варират значително в зависимост от това какво е причинило нараняването на главата и колко тежко е то.
Нараняванията на главата могат да бъдат затворени или открити. Друг начин, по който могат да бъдат класификацирани травмите на главата са проникващи и непроникващи. Проникващите травма се съпровождат от фрактури на черепа и достигат до мозъка и неговите обвивки.
Понякога е трудно да се оцени колко сериозно е нараняването на главата само с физикален преглед. Някои леки наранявания на главата имат тенденция да кървят обилно, докато някои по-сериозни наранявания могат изобщо да не кървят, което да обърка правилната оценка на състоянието. Важно е всички наранявания на главата да се третират сериозно и да бъдат обстойно прегледани с необходимите образни изследвания.
Тежестта на нараняванията на главата най-често се класифицират чрез скалата на Глазгоу (GCS), която генерира цифров сумиран резултат за очни, двигателни и вербални способности на пациентите. Резултат от 13-15 точки означава леко нараняване, резултат от 9-12 точки показва умерено нараняване, а резултат 8 или по-малко показва тежко нараняване. Сътресение и лека травма на главата обикновено са синоними. Изследванията върху нараняванията на главата са напреднали значително през последното десетилетие.
Повърхностна травма на окосмената част на главата може да бъде класифицирана като:
- Повърхностна разкъсно-контузна или прободна рана на окосмената част на главата
- Охлузвания на скалпа
- Натъртване - контузия на скалпа
Честота
Данните за нараняванията на главата са трудни за сравняване в международен план поради множество причини, включително несъответствия и сложност на диагностичния процес и критериите за включване, дефинициите на случаите, критериите за установяване, трансфери за множество заведения за грижа.
Допълнително е констатацията, че някои индивиди с когнитивни и емоционални последствия от лека травма на главата може да установяват връзка между тяхното нараняване и последствията от него. Такива пациенти може да потърсят лечение и да не бъдат изразени в официални демографски данни.
Въпреки тези пречки, скорошен мета-анализ екстраполира нивата на нараняване на главата към общите оценки на населението и е установено, че нациите като Югоизточна Азия имат най-голямо разпространение на наранявания на главата в световен мащаб.
Причини
Повечето хора са имали леко нараняване на главата си поне веднъж в живота. Нараняванията могат да бъдат при:
- Леки пътнотранспортни произшествия
- Спортни травми
- Падания
- Криминално насилие
- Злополуки на работното място или у дома
Рискови групи за повърхностни травми на главата са:
Те са изложени на най-голям риск за леки наранявания на главата. Автомобилните шофьори са изложени на повишен риск от тази травма, млади мъже и спортисти, особено тези, ангажирани с контактни спортове (бокс, бойни изкуства, футбол, ръгби и други).
Патофизиология
Структурните промени при повърхностна травма на окосмената част на главата са чести и често очевидни при преглед и конвенционално изобразяване. Черепът може да се счупи по прост линеен начин или по по-сложен депресивен начин. При пациенти с леко нараняване на главата фрактурата на черепа значително увеличава вероятността от значително вътречерепно увреждане.
Както директният удар, така и нараняванията, при които движещият се мозък се накланя към отдалечения череп срещу точката на удара, могат да доведат до фокално кървене под калварията. Такова кървенбе може да доведе до интрацеребрална фокална контузия или кръвоизлив, както и до екстрацеребрален кръвоизлив.
Симптоми
Симптомите могат да варират значително при различните пациенти. Симптомите основно зависят от локализацията на травмата. Повърхностна травма на окосмената част на главата могат да бъдат пропуснати от някои пациентите, тъй като кървенето е скрито и трудно се забелязва. Основните симптоми включват:
- Кървене - известно е, че главата е много богато кръвоснабдена и при повърхностна травма обикновено се наблюдава кървене. При засягане на някои по-голям съд се наблюдава дори и активно кървене, което реално е основната причина пациентите да търсят лекарска помощ. Кървенето обикновено е с тенденция да спре от самосебе си поради физиологичните кръвоспиращи механизми на организма. Ако кървенето продължава за по-дълъг период от време може да се наложи хирургична обработка на раната.
- Локална болка
- Главоболие - след удара на главата много често пациентите се наблюдава главоболие. То отшумява в рамките на няколко часа, но при пациентите може да се приложат аналгетици.
- Замаяност
- Гадене
- Объркване
- Загуба на памет - загубата на памет по време на удар или травма, дори и повърхностна е сериозно оплакване, което налага консултация с лекар и евентуално някои допълнителни изследвания.
Симптомите на тежко нараняване на главата включват много от симптомите на леки наранявания на главата. Те могат също да включват:
- Загуба на съзнание
- Гърчове
- Повръщане
- Проблеми с баланса и координацията
- Необичайни движения на очите
Диагноза
Всяка една травма на главата не трябва да бъде подценявана, тъй като могат да доведат до различни усложнения. Физикалният преглед е важен, но не трябва да се подценяват и образните методи на изследване при пациентите.
Един от първите начини, по който лекарите оценяват нараняването на главата, е със скалата за кома на Глазгоу. Представлява 15-точков тест, който оценява психическото състояние на пациентите. Високият резултат показва по-леко нараняване, и обратното.
Продробната анамнеза и физикален преглед са от голямо значение. Важно е лекарят да знае обстоятелствата за възникване на самата травма. Някои от пациентите могат да имат загуба на съзнание. В такива случаи анамнестични данни могат да се вземат от свидетел на инцидента.
Обстойният преглед от лекар включва и проверка за синини и подуване в други части на тялото. Преглед и консултация с невролог е препоръчителна при по-сериозни наранявания и при загуба на съзнание за известен период от време. Неврологичният статус оценява функцията на нервната система, мускулният контрол и тонус, сила, движение на очите, както и някои сетивни усещания.
За диагностициране и оценка на различните травми на главата се използват образни изследвания като рентгенография и компютърна томография на глава. Чрез тях могат да бъдат доказани по-сериозни наранявания като фрактури, наличие на хематом, кървене, оток на мозъка и други структурни увреждания. За по-детайлно изобразяване на мозъка и мозъчните структури, което обикновено не се налага при повърхностна травма на окосмената част на главата, е ядрено-магнитен резонанс (ЯМР).
Лечение
Повърхностни травми на окосмената част на главата могат да бъдат лекувани дори и в домашна обстановка. Лечението включва внимателно почистване на рана, стерилна обработка. При по-дълбоки рани, при които има кървене може да се наложи сутуриране (налагането на шев).Големи или дълбоки охлузвания на скалпа при удар с метална повърхност може да изискват имунизация срещу тетанус и антибиотици за предотвратяване на инфекция.
Пациентите могат да приемат различни обезболяващи медикаменти, но е важно да не приемат нестероидни противовъзпалителни средства (НСПВС), като ибупрофен или аспирин, тъй като могат да влошат кървенето.
При загуба на съзнание и по-сериозно нараняване пациентите се хоспитализират за активно наблюдение и лечение.
Усложнения
Обикновено усложненията при повърхностна травма на окосмената част на главата са изключително редки. Заболяването е с благоприятна прогноза. Въпреки това, при някои от пациентите се наблюдават следните усложнения:
Образуване на хематом - хематом представлява събиране и излизане на кръв извън кръвоносните съдове. Може да бъде много сериозно, ако хематомът е локализиран в мозъка или в неговите обвивки. Това може да доведе до различна неврологична симптоматика.
Кървене - при засягането на по-голям кръвоносен съд може да се наблюдава неконтролирано кървене. При тези пациенти може да се наложи хирургическа обработка на раната и различни методи за хемостаза.
Фрактура на черепа - черепът се състои от 22 кости, които се събират чрез черепни шевове. Фрактура на черепа е всяко счупване на черепните кости. Има много видове фрактури на черепа, но те обикновено не съпътстват повърхностна травма на главата, тъй като в такива случаи раната се класифицира като по-сериозна.
Прогноза
Прогнозата при повърхностна травма на окосмената част на главата обикновено е благоприятна. Въпреки това, тежестта се определя от вида на нараняването. Повечето пациенти, с лека травма на главата, се възстановяват напълно в рамките на няколко дни. Тежките наранявания на главата в детството могат да бъдат особено тревожни. Обикновено се смята, че развиващите се мозъци са податливи на наранявания.
Изображения: freepik.com
Библиография
https://www.hopkinsmedicine.org/health/conditions-and-diseases/head-injury
https://www.radiologyinfo.org/en/info/headinjury
https://www.healthline.com/health/head-injury
https://emedicine.medscape.com/article/1163653-overview
Коментари към Повърхностна травма на окосмената част на главата МКБ S00.0