Други изменения на изпражненията МКБ R19.5
Дефекацията и видът на изпражненията зависят в най-голяма степен от вида на приетата храна, от секреторната, моторната и резорбционната способност на храносмилателния канал. Освен от чревното съдържимо, перисталтиката на тънките и дебелите черва се регулира от вегетативната нервна система. Физиологичен дразнител на перисталтиката у малкото кърмаче е млечната киселина, получена при ферментацията на неусвоената млечна захар. У големите деца и възрастните, ролята на механичен дразнител играят целулозата и други несмлени частици от храната.
Други изменения на изпражненията включва:
- Анормален цвят на изпражненията;
- Обилни изпражнения;
- Слуз в изпражненията.
Нормални на цвят изпражнения могат да варират между различни нюанси на кафявото. Също могат да бъдат между жълто и кафяво. Цветът на изпражненията се дължи на стеркобилина и уробилина, две произведения на билирубина, които се трансформират от въздуха и бактериите в червата.
За нормално количество и честота на изпражненията може да се определи като дефекации не по-малко от 3 на седмица и не повече от 3 на ден, с общ дневен обем около 200 грама.
Слуз в изпражненията се появява като защитна реакция, за да намали увреждания причинени от стомашните киселини, бактерии, вируси, гъбички и други потенциални вредни дразнители. Тя може да бъде бяла или жълтеникава на цвят.
Причини за други изменения на изпражненията
Промените на изпражненията често са безвредни и се влияят от диетата. Но могат да бъдат и много сериозен симптом на различни заболявания: цьолиакия, болест на Крон, улцерозен колит, синдром на раздразненото черво, анални фисури, муковисцидоза, гастрити, язви, жълтеница, проктит, салмонела, шигела и много други заболявания на храносмилателната система.
Клинична картина на други изменения на изпражненията
Червено оцветяване на изпражненията може да се получи от някои храни като цвекло, изкуствено оцветени храни и напитки, концентрирани сокове и друго. Кръв в изхожданията може да се дължи на много заболявания като улцерозен колит, рак на дебело черво, хемороиди и друго. Промяната на цвета на изпражненията към черно означава кървене от горен интестинален тракт. Жълто оцветяване на изхожданията може да се дължи на бета каротин (моркови, сладки картофи, зеле, спанак, кайсии, манго, тиква), изкуствени оцветители (безалкохолни напитки, сладкиши), медикаменти и друго. Жълто оцветяване на изхожданията, освен ако не се дължи на храната може да се дължи на патологични причини като: диария (поради бързото преминаване на храната през червата и невъзможността билирубина да се превърне в стеркобилин), холестаза и чернодробни заболявания са причина за бледи ахолични изпражнения. Друг анормален цвят на изпражненията е зелен. Той се дължи на храна като зелени листни зеленчуци (броколи, спанак, марули), на изкуствени оцветители, на лекарства и хранителни добавки. Причини за зелен цвят на изхожданията могат да бъдат и някои заболявания като инфекция от салмонела често води до зелена диария, ротавирусна инфекция, хранителни алергии, непоносимост към лактоза, фруктоза и други причини.
При нормално състояние може да има малки количества слуз в изпражненията, които обикновено не са видими. Увеличеното количество слуз в изхожданията означава патологичен процес и обикновено се дължи на възпалителни чревни заболявания и синдром на раздразненото черво.
Размерът и количеството на изхожданията може да се дължи, освен на количеството приета храна и на това колко добре се храносмила храната. Много заболявания като на пример цьолиакия, причиняват големи обемисти изпражнения, дори и при малки количества приета храна.
Диагноза и лечение на други изменения на изпражненията
Диагнозата променени изхождания може да се постави още от анамнезата и огледа на фецеса. Може да се наложи лабораторно изследване на фецес. За уточняване на заболяването и състоянието довело до промяната се правят допълнителни изследвания като абдоминална ехография, ендоскопия и други.
Лечението зависи от причината довела до изменения на изпражненията. Понякога лечението е промяна в диетата и изключване на храни водещи до промяната. Когато причините са патологично състояние се лекува основното заболяване.
Коментари към Други изменения на изпражненията МКБ R19.5