Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Заболявания Вродени аномалии, деформации и хромозомни аберации Вродени аномалии на отделителната система Бъбречна агенезия и други редукционни дефекти на бъбрека Синдром на Potter

Синдром на Potter МКБ Q60.6

от 24 юли 2012г., обновено на 08 дек 2022г.
Синдром на Potter МКБ Q60.6 - изображение
  • Инфо
  • Симптоми
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Симптоми
Коментари
Свързаност

Синдром на Потър (Potter) е аномалия, при която се наблюдават редица дефекти във вътрешните органи и характерен външен вид на лицето на плода или новороденото, поради олигохидрамнион. Олигохидрамнионът представлява намаление на обема на околоплодната течност, поради което се нарича още маловодие.

Най-често синдромът на Потър се дължи на олигохидрамнион, но могат да се наблюдават и други първопричини за развитието му. Други причини могат да бъдат бъбречни нарушения като билатерална бъбречна агенезия (BRA), атрезия на уретера или пикочния канал, поликистозни бъбречни заболявания, бъбречна хипоплазия, амниотична руптура, утеро-плацентарна недостатъчност поради хипертония (повишено артериално налягане) у майката или токсемия.

Синдромът на Потър е известен в медицинската област като характерно съчетание от следните три симптома: конско стъпало, белодробна хипоплазия и черепни аномалии.

За синдром на Потър често се използва и наименованието Секвенция на Потър. Първоначално този термин бил предназначен само за случаите, които се дължат на билатерална бъбречна агенезия. По-късно поради честото погрешно използване на израза, е решено с термина последователност на Потър да се означава всеки случай, свързан с олигохидрамнион, независимо от причината за загуба на околоплодната течност.

Съществува класификация, според която синдрома на Потър се подразделя на различни типове в зависимост от причината.

Терминът класическа форма за синдром на Потър се използва за случаите, които се дължат на билатерална бъбречна агенезия (BRA), което означава, че бъбреци не се развиват. Същото се отнася и в случаите с двустранна агенезия на уретерите (пикочопроводите).

Тип I синдром на Потър се дължи на автозомно-рецесивно унаследяващо се поликистозно бъбречно заболяване (ARPKD). Честотата, при която се проявява е приблизително равна на едно болно бебе на всеки 16 000. Бъбреците на плода/новороденото са уголемени с много малки кисти, изпълнени с течност. Образуването на адекватно количество първична урина е невъзможно. В някои случаи може да се наблюдава фиброза и/или кистозна промяна в черния дроб и панкреаса.

Тип II синдром на Потър обикновено се свързва с бъбречна агенезия. Този тип се характеризира с пълна агенезия и липса на единия бъбрек, като другият единствен бъбрек е малък и деформиран.

Тип III синдром на Потър се дължи на автозомно доминантно поликистозно бъбречно заболяване (ADPKD). Причината са мутации в гените PKD1 и PKD2. Подобно на автозомно-рецесивно унаследяващото се поликистозно бъбречно заболяване, автозомното доминантно поликистозно бъбречно заболяване също може да прояви с чернодробни кисти и разширена слезка.

Тип IV синдром на Потър се развива при наличие на дългогодишна обструкция в бъбреците или уретера, при което се получават кисти на бъбреците или хидронефроза.

Като тип други се означават всички други случаи, при които първопричината не се вписва в по-горе показаните типове на синдрома. Тук могат да се включат кистозните бъбреци, които не попадат в класификацията, поликистозна бъбречна дисплазия поради мутации в гена PUJO, разкъсване на околоплодния мехур поради травма или генетични фактори.

Намаляването на обема на амниотичната течност предизвиква в развиващия се плод компресии (притискания) от матката на майката, които водят до деформации на плода. Симптомите най-често включват типичния Потър фациес (външния вид на лицето) и аномалии с крайниците. Във връзка с крайниците най-често е налице т. нар. конско стъпало, но в някои случаи може да се срещне и сиреномелия. Сиреномелия е известна още като синдром на русалката. При тази аномалия краката на новороденото са свързани в един общ крайник от слабините до глезените, придавайки му вид на русалка.

В областта на лицето може да се наблюдават нос като човка на папагал, излишни гънки от кожа, кожна гънка от разширени тъкани в медиалния ъгъл на окото. Ушите са разположени малко по-ниско. Надбъбречните жлези често се наблюдават като малки овални дискове, притиснати в задната част на корема. Пикочният мехур е малък и неразтеглив. При мъжките индивиди често липсват семепроводът и семенните мехурчета може да липсват, а при жените - матката и горната част на влагалището. Други аномалии, които могат да се наблюдават са анална атрезия, липса на ректума, атрезия на хранопровода. Често се наблюдава диафрагмална. В резултат на намалената околоплодна течност алвеоларни торбички на белите дробове не могат правилно да се развиват.

Прогнозата за синдрома на Потър е изключително неблагоприятна и винаги летална.

3.9/5 8 оценки

Симптоми и признаци при Синдром на Potter МКБ Q60.6

  • Симптоми на ухото
  • Раздалечени очи
  • Промяна във формата на ушите
  • Симптоми на кожата
  • Деформация на краката
  • Клюновиден нос
Всички

Коментари към Синдром на Potter МКБ Q60.6

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Синдром на Potter МКБ Q60.6
    www.framar.bg 
    на 03 July 2025 в 07:30
    Коментирайте "Синдром на Potter МКБ Q60.6"

ЗАБОЛЯВАНЕТО е свързано към

  • Отделителна система
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Регресивно разстройство при синдром на Даун (DSRD)

преди 195 дни, 7 часа и 46 мин.

Синдром на раздразненото черво - мнения и въпроси

преди 2392 дни, 14 часа и 37 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Защо не трябва да пием кафе преди кръвни изследвания - всичко което трябва да знаете

преди 5 дни, 15 часа и 41 мин.

Безплатна консултация за деца с витилиго - Габрово, юли, 2025 година

преди 7 дни, 8 часа и 22 мин.

Прием в болница - какво заплаща НЗОК, какви документи са необходими и колко продължава болничният престой

преди 19 дни, 15 часа и 13 мин.

Психотест за оръжие в България: Какво представлява и формалност ли е?

преди 19 дни, 22 часа и 14 мин.
Всички

АНКЕТА

Пушите ли?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ВИШИ СОЛЕЙ АВТОБРОНЗИРАЩО МЛЯКО ЗА ЛИЦЕ И ТЯЛО 100 мл

ЛА РОШ ТОЛЕРИАН СЕНЗИТИВ ХИДРАТИРАЩ КРЕМ ЗА ЛИЦЕ 40 мл

ЛИПОКАНТЕ таблетки 1 мг * 30

ИМУРАН таблетки 50 мг * 100

ЛИПОКАНТЕ таблетки 2 мг * 30

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

ЛЕВЗЕЯ ПЛЮС 10 мл

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 02 юли 2025г. в 21:34:27

ЛЕВЗЕЯ ПЛЮС 10 мл

Коментар на: В12 от 02 юли 2025г. в 20:39:41

БАНЕОЦИН маз 20 г

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 02 юли 2025г. в 20:27:07

БАНЕОЦИН маз 20 г

Коментар на: DOBROMIR SIMOV от 02 юли 2025г. в 19:34:48

АМОКСИКЛАВ филмирани таблетки 875 мг / 125 мг * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 02 юли 2025г. в 17:28:43
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival