Вродена аномалия на мъжките полови органи, неуточнена МКБ Q55.9
До осмата гестационна седмица на бременността полът на бебето все още не е диференциран. Този процес се случва на по-късен етап около 12 - 16 гестационна седмица и е резултат от хормоните, отделяни от тестисите.
Рубриката вродена аномалия на мъжките полови органи, неуточнена, включва патологични състояния на мъжката полова система, чиято етиология остава неизвестна.
За развитието на аномалиите имат роля различни ендогенни и екзогенни въздействия. Към ендогенните принадлежи генетичната обремененост за развитието на такива малформации. Рискът за раждане на дете с малформация е по-висок при наличие на баща или братя с конгенитални дефекти на половите органи.
Екзогенните фактори са свързани с влиянието на:
- някои лекарства;
- токсични за плода вещества (тежки метали, наркотици), алкохол;
- вирусни инфекции, прекарани по време на вътреутробното развитие на детето (особено през първите три месеца);
- хронични заболявания на майката като захарен диабет и други.
Симптоматиката при вродените аномалиите на половите органи е разнообразна. В някои случаи дефектите са само козметични, докато в други изцяло е нарушена нормалната полова функция на индивида.
Диагнозата се поставя чрез:
- физикален преглед на новороденото: оглед, палпация;
- инструментални изследвания: ехография, компютърна томография (КТ);
- хормонални изследвания и други.
Лечението на вродена аномалия на мъжките полови органи, неуточнена, зависи от тежестта на увреждането и кои структури от половата система са засегнати. В повечето случаи се извършва оперативна корекция.
Коментари към Вродена аномалия на мъжките полови органи, неуточнена МКБ Q55.9