Недесцендиране на тестиса, двустранно МКБ Q53.2
› Симптоми
› Диагноза
› Лечение
Въведение
През ембрионалното развитие тестисите са разположени в коремната кухина и непосредствено преди раждането се спускат в кожната торбичката - скротум. Този процес на придвижване на тестиса до крайната му позиция се нарича десценсус.
Нарушенията в спускането на тестиса могат да доведат до задържането му на различно ниво по пътя към скротума. Това състояние се нарича задръжка на тестиса, крипторхизъм и може да бъде едностранно или двустранно. Това една от най-честите вродени аномалии на мъжката полова система.
Недесцендиране на тестиса, двустранно, се характеризира със задържане и на двата тестиса и съответно при преглед се установява тяхната липса в кожните торбички. Честотата на тази аномалия е 3% при доносените момченца и 30% при недоносените. По-често засягането е едностранно, но възможно у двустранно задържане на тестисите.
Неспуснатите тестиси са свързани с редица здравословни проблеми и състояние, включително:
- Липса на увереност - недесцендиралите тестиси могат да имат отрицателно въздействие върху увереността у самочувствието на засегнатите момчета
- Херния - момчетата с неспуснати тестиси са с повишен риск от ингвинална херния
- Безплодие - тестисите физиологично са разположени в скротума, тъй като сперматогенезата е процес, който изисква температура, по-ниска от телесната с няколко градуса. Неспуснатите тестиси са с нарушена сперматогенеза.
- Дефицит на тестостерон - недесцендиране на тестиса, двустранно е състояние, при което е характерно ниското ниво на тестостерон.
- Рак на тестисите - рискът от рак на тестисите е значително по-висок при мъже с неспуснати тестиси. Той обикновено се проявява при мъже на възраст между 25 и 40 години.
Честота и причини
Крипторхизъм се наблюдава при 3% от доносените новородени бебета, като това разпространение намалява до 1% при бебета на възраст от 6 месеца до 1 година. В световен мащаб разпространението варира, като започва от около 4% до 5% при раждането, намалява до около 1% на възраст 3 месеца и допълнително намалява до 9-месечна възраст. Разпространението на крипторхизъм е 30% при недоносени новородени от мъжки пол.
Точната причина за тази аномалия остава неизвестна. Комбинацията от генетични фактори, здравословното състояние на майката и някои външни фактори могат да окажат влияние върху процеса на спускане на тестисите в нормалното им положение. Други фактори, които увеличават риска от появата на крипторхизъм, са:
- злоупотребата с алкохол и цигари по време на бременността
- затлъстяване на майката
- наличие на захарен диабет
- употреба на естрогенни препарати от бременната
- наследствена обремененост и други
Патофизиология
Обикновено двустранното недесцендиране на тестиса не дава симптоматика, освен явната липса на тестиси в скротума. При задръжка на тестисите в слабинния канал и при физическа дейност, по-големите деца могат да изпитват чувство на дискомфорт, теглене в слабинната област и болка.
Задържаният тестис изостава в своето развитие, тъй като се намира на място, в което температурата е с 2-3 градуса по-висока от тази в скроталната торбичка. В тестиса настъпват различни нарушения, които след известен период остават трайни. Недесцендираните тестиси са с по-малки размери, атрофични и не могат да осъществяват сперматогенеза.
Симптоми
Невиждането или липсата на тестис в скротума е основният симптом на неспуснат тестис. Те се образуват в долната част на корема на нероденото бебе. През последните няколко месеца от бременността тестисите обикновено се движат надолу от областта на стомаха. Те се движат през тръбовиден проход в слабините, наречен ингвинален канал, и се спускат в скротума. При неспуснат тестис този процес спира или се забавя.
Неспуснат тестис често се открива по време на преглед, направен малко след раждането.
Симптомите при недесцендиране на тестиса, двустранно включват:
- Визуална липса на тестис в скротума
- Палпаторна липса на тестис в скротума
- Липса на болка в областта на тестисите
- Чувство на дискомфорт в ингвинална област
Диагноза
Диагнозата недесцендиране на тестиса, двустранно, се поставя чрез преглед на новороденото. Не е трудно да се установи липсата на тестиси в скроталните торбички. Използва се също ехографското изследване.
За поставяне на диагнозата не са необходими допълнителни образни методи и изследвания. Ако не могат да се палпират тестисите в ингвиналния канал, то тогава може да се подходи с диагностична експлоративна лапароскопия, за да се направи оглед на коремната кухина и да се установи дали тестисите са интраабдоминално разположени.
Лечение
Единственото ефективно лечение при недесцендиране тестиса, двустранно е хирургичното. В идеалния случай детето трябва да е на възраст между шест месеца и една година по време на операцията. Изследванията показват, че качеството на спермата в засегнатия тестис е компрометирано, ако състоянието не бъде коригирано навреме. Въпреки това, операцията е възможна и в по-късен етап от живота, но не е препоръчително.
Самата хирургична процедура за позициониране на тестисите в скротума се нарича орхидопексия. Операционната процедура обикновено включва:
- Обща анестезия
- Разрез в ингвинална област
- Репозициониране на тестиса
- Фиксиране на тестиса в скроталната торбичка
- Обратно зашиване на оперативната рана
Усложнения и прогноза
Прогнозата при лекувано недесцендиране на тестиса, двустранно, е добра и за в бъдеще индивидите могат да изпълняват успешно своята репродуктивна функция. За да се развиват нормално тестисите трябва да са на по-ниски градуси от телесната температура, именно поради тази причина те се намират физиологично в скротума. Той осигурява по-ниска температура. Усложненията, когато тестисите се намират извън скроталната торбичка включват:
- Проблеми с фертилитета
- Ингвинална херния
- Рак на тестисите
Изображения: freepik.com
Библиография
https://www.nhs.uk/conditions/undescended-testicles/
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/undescended-testicle/symptoms-causes/syc-20351995
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK470270/
https://emedicine.medscape.com/article/438378-overview
Коментари към Недесцендиране на тестиса, двустранно МКБ Q53.2