Други уточнени вродени аномалии на женските полови органи МКБ Q52.8
Рубриката други уточнени вродени аномалии на женските полови органи включва:
- липса или недоразвитие или малформация на някои от половите органи;
- добавъчен орган;
- агенезия, аплазия или аномалии на кръглия лигамент;
- вродена дисторзия на някоя от структурите, които са част от половата система (например фалопиевите тръби, широките връзки);
- атрезия на влагалището и други.
Клиничната картина може да бъде разнообразна и зависи от вида на малформацията. Някои аномалии протичат безсимптомно или се проявяват клинично в по-късна възраст, докато други са с явна симптоматика още при раждането на бебето и изискват своевременно лечение.
Някои от аномалиите на женските полови органи могат да причинят обструкция на уретрата. Това е сериозно състояние, което води до задръжка на урината и изисква бърза корекция, за да се предотврати настъпването на по-тежки усложнения.
Агенезията или аплазията на матката и яйчниците са сериозни вродени дефекти, които създават репродуктивни проблеми за в бъдеще. В тези случаи лечението е консервативно и се провежда на по-късна възраст, когато е възможно използването на различни хормонални препарати.
Добавъчният орган е вид малформация на половите органи, която може да остане незабелязана дълго време и обикновено се открива при случайно ехографско изследване. Нормалната полова функция може да не е засегната. Такива аномалии са добавъчен яйчник, фалопиеви тръби, матка и други.
Кръглия лигамент изпълнява важна роля, той придържа матката в определена позиция (антефлексия). Аномалиите на кръглия лигамент могат да причинят нарушения в положението на матката.
Диагнозата други уточнени вродени аномалии на женските полови органи понякога се поставя трудно. Малформациите, които засягат външните полови органи се установяват още при раждането, но другите аномалии често остават неразпознати. Те се диагностицират случайно най-често при ехографско изследване на корема.
Лечението зависи от вида на аномалията и органите, които са засегнати. То може да бъде консервативно и оперативно.
Симптоми и признаци при Други уточнени вродени аномалии на женските полови органи МКБ Q52.8
- Ментална ретардация
- Малка глава
- Бъбречни симптоми
- Симптоми от страна на пениса
- Недобре формирани гениталии
- Вагинално течение
Коментари към Други уточнени вродени аномалии на женските полови органи МКБ Q52.8
Mariya
Здравейте, Калибрирането при деца как протича? Боли ли самото изследване, защото се прави без упойка.
Калибрирането на уретрата не е болезнено, но разбира се има известно чувство на дискомфорт от страна на пациента.
Здравейте, Калибрирането при деца как протича? Боли ли самото изследване, защото се прави без упойка.