Атрезия на химена МКБ Q52.3
Атрезията на химена е краен вариант на различията в конфигурацията му. Вариациите в ембрионалното развитие на химена могат да доведат до фенестрации, преграда, микроперфорации, изместване напред, различия в еластичността на тъканта и др.
Въпреки прегледите на външните полови органи през неонаталния и ранния детски период, вариациите в конфигурацията на химена често не биват диагностицирани до настъпване на първата менструация.
Атрезията на химена, както и свързаните аномалии на женската полова система са резултат от аномални или незавършени процеси в ембрионалното развитие.
Пренатално атрезия на химена може да бъде открита при ултразвуково изследване. В тези случаи аномалията е видима поради наличието на хидроколпос, хидрометроколпос или мукоколпос.
Преди настъпване на пубертета атрезия на химена може да бъде открита при гинекологичен преглед по друг повод.
През пубертета атрезия на химена се проявява с липсата на първа менструация (първична аменорея). Състоянието е рядка, но важна причина за първична аменорея. Други прояви могат да бъдат болка или палпираща се маса в долната част на корема.
Хирургическата корекция след настъпване на пубертета, но преди менархе е оптимална. Най-често състоянието презентира при момичета в пубертета, които се оплакват от засилваща се преходна коремна и тазова болка, дължаща се на налягането, което упражнява голямото количество кръв, задържана в горната част на влагалището и матката. Това състояние е предотвратимо - при профилактичните гинекологични прегледи вродената атрезия на химена може да бъде открита и корекцията да бъде направена преди настъпване на първата менструация.
Коментари към Атрезия на химена МКБ Q52.3