Вродена фистула между матката и храносмилателната и отделителната система МКБ Q51.7
Фистулата представлява аномална връзка или канал между два кухи органа или съда, които нормално не са свързани. Вродените фистули се формират по време на вътреутробното състояние и причиняват различни, в зависимост от положението си, симптоми. Наименованието на фистулите се определя от това, кои органи (или съдове) свързват.
Рядко срещана аномалия на женската полова система е вродената фистула между матката и храносмилателната и отделителната система.
Вродена фистула, която свързва матката с пикочния мехур се нарича утеровезикална. Основният диагностичен белег при този тип фистула е ежемесечна болезнена макроскопска хематурия (наличие на кръв в урината - червеникав цвят), която започва в пубертета след появата на първата менструация. Друг симптом е постоянното изтичане на малко количество урина от влагалището. Вродената утеровезикална фистула подлежи на хирургическа корекция. Закъсняла диагноза на това състояние може да доведе до нежелани последствия.
Друг вид рядко срещана вродена фистула между матката и храносмилателната и отделителната система е утероректалната. Този вид фистула свързва матката с ректума. Възможна проява е ежемесечно откриване на кръв в изпражненията след настъпване на първата менструация, както и чести инфекции в малкия таз. Този вид фистули също могат да бъдат затворени хирургически.
Основните методи за изследване на вродената фистула между матката и храносмилателната и отделителната система са рентгеноконтрастните. Посредством въвеждане на контрастна материя и последваща рентгенография се изобразява хода на фистулата.
Коментари към Вродена фистула между матката и храносмилателната и отделителната система МКБ Q51.7