Вродена аномалия на хранопровода, неуточнена МКБ Q39.9
Хранопроводът е тръбата, която свързва устната кухина със стомаха. Основната му функция е придвижването на храната от устата към стомаха. Състои се от вътрешен мукозен слой и два слоя мускулни влакна - един концентричен и един надлъжен. Тази комбинация от мускули позволява на хранопровода да се съкращава, избутвайки храната към стомаха. Тези ритмични контракции се наричат перисталтика. В близкия до устата край на хранопровода се намира пръстеновиден мускул, наречен горен езофагеален сфинктер. Подобен мускулен пръстен има и в долната част на хранопровода, на 2-4 сантиметра над мястото, в което хранопровода навлиза в стомаха. Той се нарича долен езофагеален сфинктер (ДЕС). С контракцията на ДЕС се предотвратява връщане на храна от стомаха към хранопровода (регургитация).
Вродените аномалии на хранопровода се появяват с честота 1 на 3,000-5,000 живи раждания. Най-честите сред тях са езофагеалната атрезия и трахеоезофагеална фистула. Други по-редки структурни аномалии са ципести прегради, стеноза, кисти, дивертикули, вродена аномалия на хранопровода, неуточнена.
Вродена аномалия на хранопровода, неуточнена е вродено състояние, което засяга хранопровода и не попада в друга класификация или е без допълнителни указания.
Коментари към Вродена аномалия на хранопровода, неуточнена МКБ Q39.9