Вродена аномалия на слуховите костици МКБ Q16.3
Слуховите костици са най-малките кости в човешкото тяло. Те са разположени в тъпанчевата кухина. Имената им, подредени съответно на реда, в който се намират в посока от тъпанчевата мембрана към вътрешното ухо са чукче (malleus), наковалня (incus) и стреме (stapes). Те провеждат звуковите вълни от въздуха в изпълнения с течност лабиринт. Отсъствието на слуховите костици би довело до средно тежка до тежка загуба на слух.
Вродена аномалия на слуховите костици е тяхното сливане. Това води до затруднено предаване на вибрациите през костиците, чиито резултат е загуба на слух от проводен тип.
При вродено сливане на слуховите костици проблемът може да не бъде установен до предучилищна възраст. Често при деца с вродена аномалия на слуховите костици, тя е съчетана с неправилно формирано външно ухо.
Диагнозата не може да бъде поставена със сигурност, преди да се отвори хирургически тъпанчевата кухина и да се установи проблема. Изследването на слуха ще даде като резултат проводников тип загуба на слух.
При индивиди, при които е засегнато едното ухо, най-често не се предприема лечение. При тези с двустранно засягане, основните методи на лечение са поставяне на импланти или хирургически байпас на слетите костици. Няма средства за превенция на вродена аномалия на слуховите костици.
Коментари към Вродена аномалия на слуховите костици МКБ Q16.3