Вродена липса, атрезия и стриктура на слуховия канал (външен) МКБ Q16.1
Сред вродените малформации, които водят до загуба на слух се намират вродена липса, атрезия и стриктура на слуховия канал (външен).
Атрезията на външния слухов канал е рядко вродено състояние. За пръв път е описано от Paulus of Aegina през 7-ми век от новата ера. Той препоръчвал проста инцизия за отваряне на атрезията. По-късно се е използвала нагорещена желязна сонда, за да се запази проходимостта на канала след инцизията. Първата операция за корекция на атрезия на слуховия канал е извършена през 1882 г. За нещастие, операцията оставила детето с парализа на лицевия нерв. През 1914 година са докладвани 8 неусложнени операции, от които 5 са завършили с подобряване на слуха. В наши дни, с помощта на методите за образна диагностика и операционните микроскопи, операциите завършват с много добри резултати.
Вродена липса, атрезия и стриктура на слуховия канал (външен) са много редки при пациенти с нормална ушна мида. Честотата с конкурентна микротия е 1 на 10 000 - 20 000 раждания. Унилатералното засягане е 3-6 пъти по-често от билатералното. Фамилност се доказва в около 14% от случаите.
Коментари към Вродена липса, атрезия и стриктура на слуховия канал (външен) МКБ Q16.1