Енцефалоцеле с друга локализация МКБ Q01.8
Енцефалоцеле е дефект в развитието на невралната тръба по време на вътреутробния период, който се проявява с разположение на част от мозъчната тъкан извън черепната кухина. Според мястото, на което се намират, видовете енцефалоцеле биват фронтално, назофронтално, окципитално, окципитално и енцефалоцеле с друга локализация. Сериозността на състоянието зависи от разположението на дефекта.
Енцефалоцеле с друга локализация включва дефекти, които не са разположени фронтално, назофронтално или окципитално. Сериозността на състоянието зависи от разположението и размера на дефекта.
Точно каква е причината за поява на енцефалоцеле все още не е известна, но е известно, че енцефалоцеле е резултат от дефект в развитието на невралната тръба по време на ранната бременност. Проучвания показват ролята на определени тератогенни фактори. От друга страна поддържането на оптимална концентрация на фолиевата киселина у жени в детеродна възраст намалява шанса за раждане на дете с енцефалоцеле.
Симптомите са в зависимост от локализацията и тежестта на дефекта. Енцефалоцелето често е придружено от други малформации на нервната система. При енцефалоцеле с друга локализация могат да се проявят някои от следните симптоми: хидроцефалия (натрупване на цереброспинална течност в мозъка), спастична квадриплегия (парализа на крайниците), атаксия (некоординирани движения на мускулите), микроцефалия (ненормално малка глава), смущения в зрението, гърчове, умствено и физическо изоставане.
Енцефалоцеле с друга локализация често е очевидно и се диагностицира още при раждането, но в някои случаи дефекта може да остане незабелязан до проява на първите симптоми и открит посредством образни методи за изследване.
Единственото лечение на енцефалоцеле с друга локализация, което може да бъде успешно е хирургическото. Като цяло целта е репозиция на мозъчната тъкан и възстановяване на дефектите на черепа и кожата. При успешна операция децата продължават нормално развитието си.
Коментари към Енцефалоцеле с друга локализация МКБ Q01.8