Други уточнени нарушения, възникващи в перинаталния период МКБ P96.8
Рубриката други уточнени нарушения, възникващи в перинаталния период, включва различни патологични състояния. Някои от тях са:
- увреждания в резултат на пренатална експозиция на тютюнев дим;
- забавено отпадане на пъпния остатък;
- мекониално оцветяване;
- шок при новороденото;
- подуване на гърдите на бебето;
- хипоперфузия на плода;
- обща слабост на новороденото.
Тютюнопушенето по време на бременност може да доведе до различни увреждания, както на майката, така и на плода. Тютюневият дим съдържа много вредни вещества, които имат дразнещо и токсично действие (водороден цианид, серен диоксид, амоняк, формалдехид), канцерогенно и мутагенно действие (нитрозамини, бензпирени и други). Пушенето по време на бременност може да причини:
- аборт;
- преждевременно раждане;
- забавен вътреутробен растеж;
- вътреутробна хипоксия (недостатъчно снабдяване с кислород);
- повишаване на риска от различни малформации и други.
Повече информация прочетете при: Увреждания на плода и новороденото от употреба на никотин от майката МКБ P04.2
След прерязването на пъпната връв на нейно място остава пъпен остатък, който се отделя нормално до края на втората седмица. Въпреки това, съществуват големи различия във възрастта, на която се отделя пъпният остатък. Това зависи от етническата принадлежност, географско местоположение и от грижите, които се полагат за пъпната връв. Подчертаното закъснение на отпадането на пъпния остатък повдига съмнения за недостиг на левкоцитната адхезия. Това е рядко заболяване, което води до дефектна неутрофилна функция. Това имунологично разстройство има висока заболеваемост и смъртност, затова скринингът и ранното откриване са изключителна важност. В повечето случаи това заболяване се открива по повод различни стафилококови инфекции, чревни инфекции с грам отрицателни микроорганизми, гъбични (обикновено кандида албиканс), трудно зарастване на рани, възпалителни заболявания на дихателната система, средното ухо и други.
Мекониумът е чревното съдържимо на новороденото, което се отделя скоро след раждането. Оцветяването на бебето с мекониум, докато е в утробата на майката, може да се дължи на редица причини, но най-често е в резултат на преносване. Мекониалното оцветяване може да се установяви по ноктите на бебето, които обикновено са бели, но в резултат на оцветяването са жълтеникави. Жълто-зеленото оцветяване може да се види и по кожата и пъпната връв на бебето.
Шоковите състояния при новороденото могат да се дължат на различни причини. Най-общо понятието шок означава остра цикрулаторна недостатъчност. Шокът може да бъде:
- хиповолемичен – например при перинатална загуба на кръв;
- кардиогенен – при асфиксия по време на раждането, сърдечни заболявания, вродени малформации и други;
- септичен – дължи се на различни инфекции и протича с висока смъртност.
Подуването на гърдите на новороденото е състояние, свързано с преминаването на хормони от майчиния организъм през плацентата в организма на бебето.
Повече за това състояние можете да прочетете при: Подуване на млечните жлези у новородено МКБ P83.4
Хипоперфузията или още недостатъчното кръвоснабдяване на плода е патологично състояние, което може да доведе до сериозни увреждания (фетален дистрес, интраутеринна хипотрофия и други). Причините могат да бъдат:
- от страна на майката (заболявания на сърдечно-съдовата система, диабет, бъбречна, чернодробна недостатъчност и други);
- от страна на плацентата – структурни и функционални аномалии;
- от страна на пъпната връв – притискане, аномалии и други.
Общата слабост на новороденото може да се дължи на различни причини:
- тежки заболявания на новороденото (бъбречна, чернодробна, сърдечна недостатъчност и други);
- инфекции;
- вродени малформации;
- шок;
- неврологични увреждания;
- дехидратация и други.
Симптомите при обща слабост на новороденото са характерни и включват: отпуснатост, вяло сучене, сънливост, намалена мускулна сила.
Диагнозата други уточнени нарушения, възникващи в перинаталния период, може да се постави още по време на бременността чрез ехографско изследване, фетална ехокардиография, след раждането на бебето чрез преглед, физикално изследване, лабораторни и инструментални изследвания.
Лечението зависи от вида на уврежданията, от ранното поставяне на диагнозата и от общото състояние на новороденото.
Коментари към Други уточнени нарушения, възникващи в перинаталния период МКБ P96.8