Симптоми на лекарствена абстиненция у новородено, причинени от наркомания на майката МКБ P96.1
Ако по време на бременността се употребяват наркотични вещества или различни медикаменти, които водят до пристрастяване, след раждането могат да се развият симптоми на лекарствена абстиненция у новородено, причинени от наркомания на майката.
Рубриката включва синдром на отнемането при бебе, родено от зависима майка и неонатален абстиенетен синдром. Голям е броят на децата, които страдат от синдрома на неонатална абстиненция и свързаната с него по-висока заболеваемост. Важно е бебетата да бъдат рано и точно идентифицирани, за да се започне своевременно лечение. Абстинентният синдром се среща при бебета, които са били изложени на въздействието на различни опиати, докато са в утробата на майката.
Причината за развитието на абстинентен синдром е приемането на опиати или наркотични вещества от бременна жена като хероин, кокаин, кодеин, оксикодон, метадон и други. Тези вещества преминават през плацентата, която свързва бебето с майчиния организъм, и попадат у плода. Бебето заедно с майката се пристрастяват към наркотичните вещества. След раждането бебето все още е зависимо от наркотичните вещества, но тъй като то вече не ги получава, се появят симптоми на отнемане.
Новородените, които имат риск за развитието на абстинентен синдром, трябва да бъдат внимателно наблюдавани в болницата за развитие на някаква симптоматика. Трябва да се направи внимателна оценка на историята на майчината зависимост, наркотиците или лекарствата, които е приемала по време на бременността. Новородените, чиито майки са приемали по предписание ниски дози опиати с кратък полуживот (например хидрокодон) е безопасно за новороденото, ако няма признаци на абстиненция до 3 дневна възраст. Докато дете, родено от майка, която е приемала опиати с удължен полуживот (например метадон), следва да остане под наблюдение минимум 5-7 дни.
Клиничната картина зависи от:
- вида на наркотика или лекарството, приемано от майката;
- това как тялото разгражда наркотика/лекарството;
- дозата наркотично вещество, което е приемала;
- това колко дълго използва дрогата/лекарството;
- дали бебето е родено преждевременно или е доносено.
Симптомите на лекарствена абстиненция у новородено, причинени от наркомания на майката, започват най-често в рамките на 1-3 дни след раждането, но понякога могат до една седмица да се появят. Симптомите могат да включват:
- кожен обрив на новороденото;
- раздразнителност;
- силен плач;
- гадене, повръщане;
- диария;
- треска;
- повишени рефлекси;
- повишен мускулен тонус;
- отказ от хранене;
- учестено дишане;
- припадъци;
- проблеми със съня;
- бавно наддаване на тегло;
- изпотяване;
- тремор.
Диагнозата се поставя на базата на: снемане на подробна анамнеза от майката, преглед на новороденото и токсикологичните изследвания, които са най-ценни. След раждането на новороденото се вземат материали от мекониума и урината, за да се определи вида на наркотичното вещество и да се предприеме адекватно лечение.
Лечението на симптомите на лекарствена абстиненция у новородено, причинени от наркомания на майката, може да бъде медикаментозно и немедикаментозно.
Немедикаментозната терапия включва: осигуряване на по-висок калориен прием (150-250 ккал / кг за 24 часа) за правилния растеж на бебето, по-ниско осветление, избягване на резки промени в околната среда и други. Това са прости мерки, които могат да подобрят състоянието на бебето.
Медикаментозното лечение се състои в: интравенозна хидратация, бебета могат да се третира с различни лекарства, включително краткодействащи опиоиди като морфин сулфат и дългодействащи опиоиди като метадон. Жените, които са на поддържаща терапия с метадон или бупренорфин се насърчават да кърмят бебето, освен ако не са ХИВ позитивни.
Абстинентният синдром може да продължи от една седмица до 6 месеца. Могат да се наблюдават различни остатъчни нарушения и увреждания в развитието на бебето в резултат на въздействието на наркотичните вещества.
Коментари към Симптоми на лекарствена абстиненция у новородено, причинени от наркомания на майката МКБ P96.1