Церебрална депресия у новородено МКБ P91.4
По време на бременността или при самото раждане е възможно да има епизоди на намалена кислородна доставка към плода. Всички органи и системи на бебето са много незрели и са силно чувствителни на кислороден глад, особено мозъчната тъкан. Това може да доведе церебрална депресия у новородено.
Вътреутробната хипоксия е патологично състояние, при което плодът не получава достатъчно кислород. Това нарушава на нормалната дейност на редица органи и води до метаболитни нарушения.
Причините за развитието на хипоксия на плода могат да бъдат свързани:
- със заболявания на майката - сърдечно-съдови заболявания, захарен диабет, шок и други;
- с фетуса – анемия, инфекции, сърдечни заболявания;
- с патология на пъпната връв;
- с плацентарна патология.
Ако епизодите на кислороден глад са чести или по-продължителни, се получават редица увреждания. Най-чувствителен на хипоксията е мозъкът на бебето, това може да доведе до увреждането на мозъчната, което да се представи с клиниката на церебрална депресия у новороденото.
Симптомите, които могат да се наблюдават при церебрална депресия, включват:
- нарушено съзнание;
- намален отговор към различни дразнения;
- нарушение в дихателната дейност;
- понижен мускулен тонус;
- депресия на миокарда;
- артериалната хипотония и други.
Диагнозата се поставя най-вече чрез електроенцефалографско изследване, при необходимост компютърна томография, ядрено-магнитен резонанс.
Лечението е симптоматично и е насочено към поддържане на основните жизнени функции. Важно значение за предотвратяване на увреждането на мозъчната тъкан на плода имат редовните прегледи и своевременното лечение на евентуалните усложнения по време на бременността.
Коментари към Церебрална депресия у новородено МКБ P91.4