Неонатална гуша, некласифицирана другаде МКБ P72.0
Тиреомегалията (гуша) представлява увеличение на размерите на щитовидната жлеза, независимо от нейното функционално състояние. По вида на хиперплазията се различават две форми:
- дифузна гуша;
- нодозна с единични или няколко на брой възелчета.
Функцията на щитовидната жлеза може да бъде нормална, понижена или повишена.
Рубриката неонатална гуша, некласифицирана другаде, включва вродена гуша с нормална функция. Наблюдава се формация в областта на шията на новороденото, която може да бъде с различни размери.
Причините за появата на неонаталната гуша са:
- наследствени фактори;
- дисгенезия на щитовидната жлеза;
- приемане на антитиреоидни медикаменти;
- трансплацентарно преминаване на майчини антитиреоидни антитела;
- тумори.
Симптоматиката при неонатална гуша, некласифицирана другаде, не е явна, тъй като функцията на жлезата е запазена. Още при огледа се установява патологична формация, ако е с малки размери, тя не създава проблеми при новороденото. Макар и по-рядко гушата може да бъде голяма, при което се наблюдава затруднено хранене на бебето, нарушено преглъщане и дишане.
Диагнозата се поставя чрез физикален преглед, изследване на тиреоидните хормони и инструментални изследвания: ехография, компютърна томография.
Лечение при вродена гуша без нарушена функция не се налага. Обикновено това състояние е преходно и преминава след време. Терапия се налага при нарушение във функцията на жлезата. Лечението бива консервативно и оперативно (при голям размер на гушата).
Коментари към Неонатална гуша, некласифицирана другаде МКБ P72.0