Неуточнен интравентрикуларен (нетравматичен) кръвоизлив у плода и новороденото МКБ P52.3
Интравентрикуларният кръвоизлив на новороденото е кървене във вентрикулите в мозъка. Те представляват сериозен проблем, поради високата им честота при недоносените новородени и трайните усложнения, до които могат да доведат.
Рубриката неуточнен интравентрикуларен (нетравматичен) кръвоизлив у плода и новороденото включва кървене във вентрикулите с или без засягане на мозъчния паренхим. Състоянието се среща най-често при недоносени, бебетата родени с ниско тегло и такива с респираторен дистрес синдром.
Патогенезата на интравентрикуларния кръвоизлив е свързана с нестабилността на кръвоносните съдове в мозъчните структури на недоносените новородени, които лесно се разрушават и водят до кървене.
Клиничните прояви на интравентрикуларен (нетравматичен) кръвоизлив при първа и втора степен могат да липсват, докато при по-тежките кръвоизливи има явна симптоматика. В повечето случаи, когато има излив на кръв във вентрикулите и засягане на мозъчната тъкан, изходът е летален.
Диагнозата неуточнен интравентрикуларен (нетравматичен) кръвоизлив у плода и новороденото се поставя чрез:
- ултрасонография на черепа;
- компютърна томография;
- ядрено-магнитен резонанс;
Лечението зависи от степента на кръвоизлива - при първа и втора степен не се наблюдават клинични прояви и бебето предимно се наблюдава, евентуално се прилага симптоматична терапия. При трета и четвърта степен на интракраниален кръвоизлив се налага лечение, което може да е консервативно и оперативно. Консервативното включва различни препарати за намаляване на вътречерепното налягане и отока, поддържат се основните жизнени функции на бебето. Оперативното лечение включва евакуиране на събралата се кръвна колекция.
Коментари към Неуточнен интравентрикуларен (нетравматичен) кръвоизлив у плода и новороденото МКБ P52.3