Интравентрикуларен (нетравматичен) кръвоизлив III степен у плода и новороденото МКБ P52.2
Интравентрикуларните кръвоизливи представляват патологични състояния, при които се наблюдава наличие на кръв във вентрикулната система. Това са сериозни състояния, които водят в голям процент от случаите до смърт на новороденото или до трайни увреждания.
Интравентрикуларният (нетравматичен) кръвоизлив III степен у плода и новороденото представлява кръвоизлив във вентрикулите и в мозъчния паренхим. Бебетата, родени повече от 10 седмици по-рано от термина, са с най-висок риск за този вид кървене. Колкото по-рано се роди бебето, толкова по-голям е рискът за развитие на интравентрикуларен кръвоизлив. Това е така, защото кръвоносните съдове в мозъка на недоносените деца все още не са напълно развити. Те са много крехки и лесно може да се наруши тяхната цялост. Кръвоносните съдове укрепват и стават по-стабилни през последните 10 седмици от бременността.
Най-честите симптоми, наблюдавани при недоносени деца, включват:
- дихателни паузи (апнея);
- промени в кръвното налягане и сърдечната честота;
- понижен мускулен тонус;
- намалени рефлекси;
- признаци на менингизъм (фотофобия, гадене, повръщане, вратна ригидност), но много по-трудно се установяват при новородените, отколкото при възрастните;
- нарушение в съзнанието (бебетата са сънливи, може да се наблюдава летаргия);
- отказват да сучат;
- може да се наблюдават припадъци, гърчове и други;
Диагнозата се поставя чрез редица инструментални изследвания. Всички бебета, родени преди 30-та седмица трябва да им се направи ултрасонографско изследване. Изследването се прави веднъж между 7 и 14 дни от раждането на детето. Бебетата, родени между 30-34 седмици може да им се прави ултразвуков скрининг, ако имат симптоми на интравентрикуларен кръвоизлив.
При наличие на интравентрикуларен кръвоизлив няма начин да се спре кървенето. Лекарите се опитват да стабилизират състоянието на бебето и лечението е предимно симптоматично. Може да се приложи кръвопреливане за стабилизиране на кръвното налягане и хематологичните показатели. При оток на мозъка се дават диуретици, а при наличие на голямо колекция кръв може да се приложи оперативното и евакуиране. В тежки случаи се извършва отворена краниотомия.
Интравентрикуларният (нетравматичен) кръвоизлив III степен у плода и новороденото е сериозно състояние, при което прогнозата при не е добра. Голям процент от новородените загиват.
Коментари към Интравентрикуларен (нетравматичен) кръвоизлив III степен у плода и новороденото МКБ P52.2