Интравентрикуларен (нетравматичен) кръвоизлив I степен у плода и новороденото МКБ P52.0
Интравентрикуларните кръвоизливи могат да бъдат идентифицирани при 67% от бебетата, родени преждевременно в 28-32 седмица и при около 80% от тези, родени между 23 и 24 гестационна седмица.
В зависимост от тежестта на интравентрикуларните кръвоизливи съществуват четири степени. Най-лекият и най-често срещаният е интравентрикуларният (нетравматичен) кръвоизлив I степен у плода и новороденото. Това е кръвоизлив в субепендималното пространство с или без пробив в латералния вентрикул. Тази мозъчна структура съдържа богата мрежа от нестабилни тънкостенни кръвоносни съдове. Следователно микроциркулацията в тази област е изключително чувствителна към хипоксия и промени в перфузионното налягане.
Рисковите фактори за появата на субепендималния кръвоизлив са:
- недоносеност;
- ниско тегло на бебето при раждане;
- многоплодна бременност;
При интравентрикуларния (нетравматичен) кръвоизлив I степен у плода и новороденото не се наблюдават клинични прояви на заболяването. Обикновено патологията се открива при рутинно изследване.
Диагнозата се поставя чрез: ултрасонографско изследване, компютърна томография и ядрено-магнитен резонанс.
Усложненията, които могат да се наблюдават, са:
- хеморагична хидроцефалия;
- облитеративен фиброзираща арахноидит;
- перивентрикулярното левкомалация;
- образуване на кисти;
Тези усложнения при първа степен на интравентрикуларните кръвоизливи рядко се наблюдават и прогнозата е добра. Обикновено бебето се възстановява без да има сериозни последици.
Най-доброто лечение е превенцията на преждевременните раждания. Ако съществува опасност от преждевременно раждане или раждане на бебе с ниско тегло се прилага дексаметазон на майката или индометацин на детето. Това води до намаляване на честотата на интравентрикуларните кръвоизливи, въпреки че точният механизъм, по който действат, не е напълно изяснен.
Лечението на интравентрикуларния (нетравматичен) кръвоизлив I степен у плода и новороденото се фокусира върху наблюдение. Важно е да се проследи бебето за различни неврологични прояви като нарушение в съзнанието, гърчове и други. Внимание следва да се отдели и на евентуално увеличаване на вътречерепното налягане.
Коментари към Интравентрикуларен (нетравматичен) кръвоизлив I степен у плода и новороденото МКБ P52.0