Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Заболявания Някои състояния, възникващи в перинаталния период Хеморагични и хематологични нарушения у плода и новороденото Фетална кръвозагуба Фето-фетална трансфузия-донор

Фето-фетална трансфузия-донор МКБ P50.3

от 05 фев 2015г., обновено на 08 дек 2022г.
Фето-фетална трансфузия-донор МКБ P50.3 - изображение
  • Инфо
  • Симптоми
  • Коментари
Инфо
Инфо
Симптоми
Коментари

В рубриката фето-фетална трансфузия-донор са включени състояния, засягащи плода и новороденото, причинени от наличието на анормална връзка между еднояйчни близнаци.

Фето-феталният трансфузионен синдром е рядко срещана патология, засягаща многоплодната бременност. Негова разновидност е фето-фето-феталния синдром при тризнаци.

Етиологията засега е неизвестна. Синдромът засяга еднояйчни близнаци с обща хориална обвивка (монохориати) и се дължи на анормална съдова анастомоза между двата близнака - между артерии или между артерия и вена. Възникването на такава връзка може да стане по всяко време на бременността, особено опасни са анастомозите, възникнали още в ранните срокове на бременността. Някои автори различават два вида фето-фетален трансфузионен синдром:

  • остър фето-фетален трансфузионен синдром - наблюдава се при внезапно възникнала връзка между двата близнака късно в хода на бременността и води, освен до всички други изяви, характерни за фето-феталния трансфузионен синдром, до значителна разлика в артериалното налягане между тях при раждането;
  • хроничен фето-фетален трансфузионен синдром - възниква рано в хода на бременността - между 12 - 26 гестационна седмица, води до сериозни нарушения у донора и крие риск за интранаталната му смърт;

Патогенезата показва, че при възникнала допълнителна връзка между двата плода има асиметричен кръвоток - единият плод (реципиент) получава повече кръв за сметка на другия плод (донор). При два околоплодни мехура (биамниоти) това води до по-малък обем на околоплодната течност (олигохидрамнион) у донора и повишеното и ниво (полихидрамнион) у реципиента. Основното количество околоплодна течност се образува от уриноотделянето на плода.

У реципиента хиперволемията води до натоварване на всички органи и системи. Силно се натоварва сърдечно-съдовата система с риск от кардиомегалия и сърдечна недостатъчност още в първите дни след раждането. Кръвта е с по-голямо количество на хемоглобин и еритроцити, установява се хипервискозен синдром. При раждане детето е често с по-големи размери, плеторично (с повишен общ обем кръв), с данни за оточен синдром - голям корем, подпухналост на тялото, събиране на течност в телесните кухини.

Донорът получава по-малко количество кръв и съответно по-малко хранителни вещества за растежа и развитието му. Интранатално е налице хиповолемия, водеща до намалено количество на отделяната урина, забавя се растежа и развитието на всички органите и системите. При ранно възникнала връзка изоставането е силно изразено, води до риск от интранатална смърт на донора и формиране на фетус папирацеус. При по-късно възникнала връзка има по-голям шанс за оцеляването на донора. Засегнато е цялостното състояние с различна степен на изразеност. Има риск отново от сърдечно увреждане поради ниския кръвен дебит и опита за компенсация на състоянието чрез повишаване честотата на сърдечните контракции.

Клиниката на фето-фетална трансфузия-донор се демонстрира основно с ретардация на донора във всички показатели. Изоставането в показателите за растеж възниква още в интранаталния период, колкото по-рано е възникнала връзката, толкова по-тежка е ретардацията на плода до риск от интранатална смърт. При по-леките степени забавянето в показателите за растеж и развитие се задържат месеци след раждането.

Обикновено раждането и на двата плода е преждевременно. Донорът е с по-тежка степен на незрялост на белия дроб, проплакването става трудно, след аспирация. Увеличен е рискът от респираторен дистрес синдром.

От страна на всички органи и системи се регистрира незрялост. Компенсаторно има органомегалия от страна на черния дроб и слезката от една страна поради повишена продукция на еритроцити и белтък, от друга страна поради намаленото ниво на белтък, водещ до задържане на течност.

От страна на сърдечно-съдовата система се отбелязва тахикардия, забавено преминаване от фетален тип кръвообращение към нормалния за новороденото тип кръвообращение с два кръга - малък и голям, което води до временна междинна циркулация у новороденото. Налице е разлика в артериалното налягане между донор и реципиент, при донора се наблюдава хипотония и хиповолемия.

Лабораторното изследване на кръвта показва разлика в нивото на хемоглобина у двата близнака в рамките на 30-50 g/l. У донора е налице анемия - ниско ниво на еритроцитите и хемоглобина - под 80 g/l, полихромазия на еритроцитите, компенсаторно повишено ниво на ретикулоцитите, еритробластоза - повишено ниво на еритробластите - незрели еритроцити. Намалено е нивото на общия белтък, на микро- и макроелементи - калций, желязо, калий, поради намаления енергиен прием има хипогликемия. При тежко изразена хиповолемия и съпътстваща олиго-анурия има увеличено ниво на креатинина, уреята и азотните тела. Поради намалената оксигенация има хипоксия и доминиране на анаеробните процеси с клинична изява на ацидоза.

Незрялостта на органите води до повишена чувствителност към външни влияния и има особено висок риск от токсични реакции към медикаменти, използвани в нормални дози. Това се дължи на незрялостта на ензимните системи, метаболизиращи веществата.

Класификация съгласно тежестта на увреждане на донора, установени чрез пренатално сонографско изследване:

I степен ехографски данни за олигохидрамнион при донора и полихидрамнион при реципиента, нормално визуализиране на пикочния мехур на донора
II степен празен пикочен мехур на донора
III степен празен пикочен мехур на донора, отклонения от Доплер - сонографията на кръвоток при донора
IV степен хидропс феталис на донора или реципиента
V степен фетална смърт на единия или двата близнака

Диференциална диагноза се прави с плацентарна недостатъчност или други отклонения у плацентата, интранатална хипотрофия, вродени аномалии и други.

Диагнозата фето-фетална трансфузия трябва да се постави рано - при редовните прегледи за проследяване на бременността. Пренаталната ехография дава данни за:

  • асиметрия над 20 % в показателите за растеж и развитие на двата близнака;
  • нухална транслусценция (колекция течност в тилната област на плода) над 95-ти персентил;
  • разлика в обема на амниотичната течност при двата близнака, ранен белег на олигохидрамнион у донора;
  • развитието на трансфузионен синдром е наличието на нагъвания в структурата на амниона на донора; празен пикочен мехур;
  • данни за разлика в артериалното налягане при двата близнака;
  • интранатална анемия у донора и полицитемия у реципиента;

След раждането се правят клинико-лабораторни изследвания и на двата близнака. Те показват изоставане в растежа и развитието на донора и анемия-полицитемия синдром у двата близнака наред с отколенията от всички други показатели в зависимост тежестта на засягане.

Лечението на фето-фетална трансфузия е трудно. Препоръчва се амниоредукция, чрез която се намалява обема на амниотичната течност при реципиента с полихидрамнион. Това облекчава, както състоянието на бременната и реципиента, така и подобрява циркулацията на донора. При тежки форми на фето-фетален синдром се прибягва към ендоскопска лазер-аблация на плацентарни съдове.

След раждането терапията е насочена към съответните нарушения - при донора се прилага кръвопреливане при стойности на хемоглобина под 80g/l, поддържане на адекватна циркулация и вентилация.

Прогнозата не е добра. Синдромът води до усложнения и у двата близнака, но като цяло реципиента е с по-големи шансове за оцеляване.

3.3/5 4 оценки

Симптоми и признаци при Фето-фетална трансфузия-донор МКБ P50.3

  • Високо кръвно налягане
  • Увеличение на размера на тялото в реципиента близнак
  • Полицитемия при близнака реципиент
  • Нисък кръвен обем на близнака донор
  • Уголемено сърце на близнака реципиент
  • Хиперплазия на миокарда при реципиента близнак
Всички

Коментари към Фето-фетална трансфузия-донор МКБ P50.3

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Фето-фетална трансфузия-донор МКБ P50.3
    www.framar.bg 
    на 19 May 2025 в 19:57
    Коментирайте "Фето-фетална трансфузия-донор МКБ P50.3"
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Фетална морфология - кога се прави и с какво помага?

преди 2098 дни, 5 часа и 42 мин.

Ин витро чрез донор – нормално или аморално

преди 4228 дни, 7 часа и 22 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 3 дни, 8 часа и 2 мин.

Какво представлява прозяването

преди 7 дни, 23 часа и 2 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 7 дни, 23 часа и 14 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 7 дни, 23 часа и 21 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ЗЕИН ФАРМА ХОНДРОИТИН капсули * 90

БИОГАЙА ПРОТЕКТИС капсули * 30

БИОГАЙА ПРОТЕКТИС С ВИТАМИН D3 капки 5 мл

СКОТИШ ФАЙН ДУШ ГЕЛ ДИВ ХЕДЪР 200 мл

БИОХЕРБА ХЕРБАЛ ЛУКС ДЕТОКС И ОТСЛАБВАНЕ УЛТРА ЧАЙ 100 г

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

КАЛЦИЙ + ВИТАМИН D + ВИТАМИН К таблетки * 30 АРО ЛАЙФ

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 16:48:01

Литий

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 15:48:53

БУЛЗИН перорален разтвор 0.33 мг / мл 150 мл

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 15:31:03

ВОЛТАРЕН РЕТАРД таблетки с удължено освобождаване 100 мг * 10

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 15:24:35

БЕТАСЕРК таблетки 16 мг * 60 МАЙЛАН

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 15:23:17
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival