Счупване на бедрената кост при родова травма МКБ P13.2
Счупването на бедрената кост по време на раждането заема второ място по честота от фрактурите при новородени, след тази на ключицата.
Причините за счупване на бедрената кост при родова травма най-често са свързани със седалищно раждане на бебето. Различните похвати за издърпване на новороденото във втория период на раждането включват захващането за бедрата на бебето. При по-силно хващане или опъване фемурът може да се счупи. Друга по-рядка причина за фрактура на бедрената кост е изтърването на новороденото.
Клиничната картина на счупването на бедрената кост при родова травма включва ограничена до липсваща подвижност на крачето, доловими костни крепитации, оток, видима деформация и скъсяване на крайника, болезнен плач при докосване на крака.
За да се постави диагноза, трябва да се направи рентгенография на бедрената кост. Отчита се местоположението, вида на фрактурата, броя на фрагментите и дали те са разместени един спрямо други.
Лечението може да се извърши с овърхед (overhead) тракция на крака или гипсова имобилизация на бедрото за три - четири седмици.
Коментари към Счупване на бедрената кост при родова травма МКБ P13.2