Други уточнени мозъчни увреждания при родова травма МКБ P11.1
Едно от най-тежките увреждания по време на раждане е мозъчното. Мозъчната травма може да наруши нормалното развитие и растеж. Към рубриката други уточнени мозъчни увреждания при родова травма се включва исхемичното увреждане на мозъка.
Хипоксично-исхемична енцефалопатия (ХИЕ) е остро нарушение на мозъчната функция вследствие на кислороден глад. Засегнати са невроните в кората на крайния и малкия мозък, мозъчния ствол и таламуса. В най-лошия случай се развива кистична енцефалопатия. Степените на увреждане могат да варират от леки до тежки. Увреждането може да доведе до:
- церебрална парализа;
- умствено изоставане;
- зрителни или слухови нарушения;
- температурна нестабилност;
- микроцефалия;
- хронични белодробни заболявания;
- гърчове.
Диагнозата на мозъчните увреждания се поставя чрез КТ (компютърна томография) на главата. Правят се лабораторни изследвания, следят се червените кръвни клетки, хемоглобина, алкално-киселинно равновесие, факторите на кръвосъсирване и други.
Лечението на други уточнени мозъчни увреждания при родова травма е предимно симптоматично. Терапията включва кислородотерапия, поддържане на водно-електролитния баланс и други. Прилага се манитол за мозъчния оток, витамин С и К. Фенобарбитал и диазепам се прилагат при гърчове.
Коментари към Други уточнени мозъчни увреждания при родова травма МКБ P11.1