Увреждания на плода и новороденото от употреба на наркотични вещества от майката МКБ P04.4
В рубриката увреждания на плода и новороденото от употреба на наркотични вещества от майката са включени различни патологични състояния на бебето, причинени от злоупотреба на бременната с наркотици. Вредните вещества могат да бъдат приемани системно или за кратко време във високи дози по време на бременността или раждането.
Най-често се касае за зависимост на майката към наркотични вещества, но е възможно увреждане на плода да се получи и при терапевтично приложение на медикаменти с наркотичен ефект като морфин или фентанил. Често наркотичната зависимост е съчетана и с други вредни навици като злоупотреба с алкохол, цигари, медикаменти с упойващ ефект и други.
Най-честите наркотици, които водят до увреждане на плода и новороденото са марихуана, кокаин, крек - кокаин за пушене, хероин и амфетамини.
Наркотиците имат способността да преминават плацентарната бариера и да постъпват в майчиното мляко. Те оказват индиректни и директни ефекти върху плода и новороденото. Като цяло ефектът на наркотиците се състои във възпрепятстване обратното захващане на невротрансмитери като адреналин и норадреналин, което води до зараждане на възбудни процеси в нервната система и доминиране ефекта на серотонина.
Към периферните ефекти се отнася периферен вазоспазъм с намаляване притока на кръв към маточната артерия, а оттам и намален приток на кръв към плода и развитие на инфаркти в плацентата. Периферният вазоспазъм у майчиния организъм води до повишаване на кръвното налягане, което може да доведе до инфаркти в плацентата и се предполага, че причинява инсулти у плода. Повишена е склонността на маточната тъкан към съкращение и е понижен прагът на възбудимост към външни фактори, водещи до повишен контрактилитет и повишена честота на преждевременните раждания при майки-наркоманки. Доказано е, че наркотиците водят до експресията на гени, свързани с активиране на апоптозата (програмирана клетъчна смърт), което вероятно е свързано с повишената честота на вродените дефекти у плода, нарушено развитие на моноаминергичната система и ред други дефекти на биохимично и структурно ниво.
Ефектите на марихуаната, употребявана по време на бременност, са свързани с по-висок риск от преждевременно раждане и поява на бебе с ниско тегло.
Използването на кокаин или метамфетамини увеличават риска от спонтанен аборт в началото на бременността, а при напреднала бременност могат да предизвикат преждевременно раждане и ниско тегло на новороденото, както и раждане на бебетата, които са раздразнителни и имат трудности с храненето.
Новородените на жени, употребявали крек, имат специфични физически и психически проблеми. Въздействието на кокаина върху плода по време на неговото вътреутробно развитие може да доведе до едва доловими нарушения, които обаче са значителни и се проявяват по-късно в развитието на децата. Нарушенията обикновено са в областта на когнитивните функции, обработката на информация, както и вниманието.
По време на бременността употребата на наркотични вещества повишава многократно риска от развитие на хипертония и периферен вазоспазъм, даващ отражение върху съдовете на плацентата и храненето на плода. Вещества от метаболизма на наркотиците преминават през плацентата и имат директен ефект върху плода. Наблюдава се предимно увреждане на нервната система, увреждане на допаминовата система, има риск от нисък когнитивен потенциал и синдром на дефицит на вниманието.
Клиниката на увреждания на плода и новороденото от употреба на наркотични вещества от майката се характеризира с интра- и постнатално изоставане на детето в показателите за растеж и развитие. Засегнати са предимно дихателната и храносмилателната система - с развитие на респираторен дистрес синдром при новороденото, инфаркти в червата и мотилитетни нарушения на гастроинтестиналния тракт. От вродените дефекти се забелязва повишена честота на дефектите на сърдечно-съдовата система - междукамерни дефекти, аномалии на аортата, персистиращо фетално кръвообращение. Чести са дефектите на нервната система с хидроцефалия, поренцефалия (вродени мозъчни кисти). В дългосрочен план има риск от различни степени на когнитивен дефицит и риск от гърчови или хиперкинетични епизоди поради фокални огнища на увреда в мозъка. При продължителна системна злоупотреба детето най-често се ражда или преди термина с различна степен на хипотрофия, или рядко в термин с асфиксия и недоразвити първични рефлекси.
Едно от най-сериозните усложнения е неонаталният абстинентен синдром, който е следствие употребата на вещества като морфин, кокаин, метадон и някои медикаменти (бензодиазепини). Синдромът включва общи нарушения вследствие прекъсване постъпването на наркотика в организма на новороденото. Състоянието възниква няколко часа до дни след раждането.
Основните клинични прояви на абстиненцията включват:
- силно неспокойство на новороденото;
- неутешим плач;
- проблеми със съня - трудно заспиване или продължителен сън;
- прекомерен глад или отказ от гърда;
- бавно наддаване на тегло;
- от страна на храносмилателната система има диария или запек, силни колики, повръщане на фонтан;
- телесната температура е повишена;
- неспецифичен обрив по кожата;
- има склонност към повишена гърчова активност.
Диференциална диагноза се прави с някои състояния у новороденото като хипогликемия, хипокалциемия, хипертиреоидизъм, хипоксично-исхемична енцефалопатия, вътремозъчен кръвоизлив и други.
Диагнозата се основава на интра- и постнатално проведени физикални и инструментални изследвания. Важен етап е снемането на подробна анамнеза на родилката, особено при такива от рискови контингенти. Необходимо е провеждането на ехографско изследване за проследяване размерите и състоянието на плода, жизнеспособността, наличието на вродени аномалии. Преди раждането се провежда кардиотокографско изследване за оценка готовността за раждането. Възможно е провеждането на токсикологично изследване - вземане на кръв или урина от майката, изследване на мекониум, за да се определи вида на приеманата дрога.
Диагнозата неонатален абстинентен синдром може да се постави при наличие на поне един от следните показатели:
- дисфункция на нервната система - безпричинен плач, продължително безпокойство, продължителност на съня по-малко от 1-3 часа след хранене, хиперактивни рефлекси, мускулна хипертония, миоклонични потрепвания;
- метаболитни, вазомоторни и респираторни нарушения - обилно изпотяване, продължителен фебрилитет, дихателна честота над 60 /минута, апнея;
- дисфункция на гастроинтестиналната система - хиперфагия, лош апетит, слабо наддаване на тегло, регургитация или повръщане на фонтан, воднисти изпражнения.
Лечението на увреждания на плода и новороденото от употреба на наркотични вещества от майката се състои в прилагането на щадящ режим независимо дали новороденото е доносено или недоносено. При този режим се избягват всякакви ненужни инвазивни процедури, новороденото се поставя в тихо помещение с намалена интензивност на светлината и подходяща температура като се цели осигуряването на достатъчен сън и адекватно наддаване на тегло. Новороденото трябва да бъде добре рехидратирано, храненето следва да е често, висококалорийно, най-подходяща е кърмата, като се следи наддаването на тегло. При повишена гърчова активност се прилагат съответните медикаменти.
Профилактиката на усложненията, свързани с употребата на наркотици от майката, се състои в скрининг на рисковите бременности. При родилка с установена зависимост е необходимо да се направят изследвания за СПИН, хепатит В и С, включване в програма за зависими и непрекъснато проследяване хода на бременността.
Симптоми и признаци при Увреждания на плода и новороденото от употреба на наркотични вещества от майката МКБ P04.4
- Малка глава
- Симптоми на сърцето
- Анемия
- Симптоми, свързани с мозъка
- Мъртво раждане
- Ниско тегло на новородено
Коментари към Увреждания на плода и новороденото от употреба на наркотични вещества от майката МКБ P04.4