Увреждания на плода и новороденото от употреба на никотин от майката МКБ P04.2
В рубриката увреждания на плода и новороденото от употреба на никотин от майката са включени патологични състояния на бебето, причинени от никотина, използван от майката по време на бременността или в периода на кърмене.
Никотинът е безцветен алкалоид, съдържащ се в големи количества най-често в тютюневите изделия - цигари или никотинови лепенки и дъвки. Леталната доза близо 50 мг/кг. Той лесно преминава през кожната бариера, метаболизира се в черния дроб и неговата концентрация силно намалява преди да достигне до системното кръвообращение. Никотинът действа директно на N-ацетилхолиновите рецептори като повишава нивото на ендорфини и катехоламини в мозъка. Основният ефект на никотина е в повишаване на кръвното налягане и пулса чрез периферен вазоспазъм и повишаване на сърдечния контрактилитет.
До сега няма категорични данни за неговия тератогенен ефект върху плода, но при употребата на никотинови изделия през ранните срокове на бременността се предполага, че води до по-висок риск за раждане на дете с вродени аномалии. Употребата на никотин води до хроничен стрес у плода и майката. Уврежданията се дължат на директното попадане на никотин и негови метаболити чрез плацентата във феталното кръвообращение. Намалява се кръвообращението през феталните съдове при директен вазоспазъм или косвено от системния вазоспазъм поради свързването на никотина с адренергичните рецептори. При тютюнопушене ефект оказва освен никотинът и другите съставки на тютюневите листа, получени при тяхното пълно и непълно горене - въглероден оксид, водещ до хипоксия и полиглобулия, катрани, полициклични ароматни въглеводороди, нитрозамини, ароматни амини, които водят до промяна в реологичните свойства на кръвта и химическия състав. За част от тези съединения има доказан тератогенен ефект.
Клиниката на увреждания на плода и новороденото от употреба на никотин от майката се представя с повишена сърдечна честота в началото, а по-късно намалени фетални движения, говорещи за депресия на плода по време на никотиновата употреба. Това най-често се наблюдава при ползването на над 20 цигари ежедневно през цялата бременност. Рядко, но е възможен спонтанен аборт дори и при употребата на никотинови дъвки. Новородените обикновено са с ниско тегло или са родени преди термин, което може да се обясни с плацентарната инсуфициенция и хроничното фетално страдание. При раждането се забелязва в различна степен понижение на показателите за оценка състоянието на новороденото. Адаптацията в първите дни след раждането е затруднена.
Диференциална диагноза се прави с влиянието на други токсични вещества или медикаменти през бременността, някои патологии на плацентата, водещи до преждевременно раждане или плацентарна инсуфициенция, нездравословен хранителен и физически режим на бременната и други.
Диагнозата се поставя след подробно снета анамнеза от майката за вредни навици през бременността, провеждането на тестове за оценка състоянието на плода - кардиотокография, ехография и други.
Специфично лечение няма. Необходимо е осигуряването на адекватна вентилация след раждането, подържане на циркулацията и подходящ хранителен режим през първите дни от живота на бебето.
Профилактиката на увреждания на плода и новороденото от употреба на никотин от майката се състои в избягване употребата на никотин и никотинови продукти по време на бременността и кърменето. Съгласно агенцията за контрол на лекарствените продукти никотинът и никотиновите продукти - най-вече пластири, дъвки, електронни цигари са категоризирани в група C и D - вещества с предполагаем и доказан фетален риск. Употребата на никотинови пластири и дъвки по време на бременността се препоръчва само когато ползата превишава риска - при силно зависими пушачки, при които е силно затруднен отказът от тютюнопушене.
Коментари към Увреждания на плода и новороденото от употреба на никотин от майката МКБ P04.2