Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Заболявания Някои състояния, възникващи в перинаталния период Увреждания на плода и новороденото, обусловени от патологични състояния на майката, усложнения на бременността, раждането и родоразрешаването Увреждания на плода и новороденото от усложнения на бременността на майката Увреждания на плода и новороденото от други болести на майката, усложняващи бременността

Увреждания на плода и новороденото от други болести на майката, усложняващи бременността МКБ P01.8

от 16 май 2014г., обновено на 08 дек 2022г.
Увреждания на плода и новороденото от други болести на майката, усложняващи бременността МКБ P01.8 - изображение
  • Инфо
  • Коментари
Инфо
Инфо
Коментари

В рубриката увреждания на плода и новороденото от други болести на майката, усложняващи бременността, е включено увреждане на плода поради спонтанен аборт.

Под термина спонтанен аборт се разбира прекъсване на бременността преди 28-та гестационна седмица без желанието на бременната и преди плодът да е станал способен за самостоятелен живот.

Най-общо от медицинска гледна точка абортите могат да се класифицират като спонтанен аборт - без активна намеса, целяща прекъсване на бременността, и предизвикан аборт - с активна намеса целяща умишлено прекъсване на бременността.

Причините за настъпване на спонтанен аборт са разнообразни. От страна на плодното яйце причини за спонтанен аборт са най-често дефекти в сформирането и развитието. В началото на бременността най-голям дял се заема от хромозомните аномалии, бройните аберации и структурните хромозомни промени. Абортивните яйца са негодни за развитие зародиши и плодове, най-често се открива автозомална тризомия и прекъсването на бременността е преди 12-та гестационна седмица.

От страна на бременната могат да се изтъкнат фактори като:

  • анатомично обусловени аномалии на гениталната система;
  • инфекциозни заболявания в ранните срокове на бременността;
  • острия и хроничен микротравматизъм;
  • действието на вибрации;
  • силен стрес;
  • хормонални фактори - недостатъчност на жълтото тяло (корпус лутеум) и фето-плацентарни отклонения.

Ендокринно обусловените аборти могат да бъдат разделени на аборти от обща хормонална инсуфициенция - недостатъчност на естрогени и гестагени, аборти от недостатъчност на жълтото тяло, аборти от хиперандрогения - ниво на 17-кетостероиди над 20 мг/24 часа. Към тази категория може да включим и хабитуалните аборти - повтарящи се спонтанни аборти най-често поради имунологични причини.

Като особени рискови фактори се смятат заболявания на майката - нововъзникнали или предхождащи бременността като захарен диабет - лошо контролирания захарен диабет - т.е нередовен контрол на кръвно-захарното ниво или чести флуктуиращи стойности особено в началото на бременността.

Синдромът на поликистозните яйчници води също до повишен риск от спонтанен аборт и като цяло до трудности в забременяването. Налице са анатомични нарушения в структурата на яйчниците - множество подкорово разположени фоликули, нарушение в нивата на половите хормони, често съпътстващо затлъстяване и инсулинова резистентност. Съвместното действие на всички тези фактори усложняват хода на бременността и водят до спонтанното й прекъсване.

Хипотиреоидизмът води до затруднения в овулацията и ендокринни смущения, които затрудняват забременяването и износването на бременността.

Автоимунните заболявания са голяма група болести, причинени от формирането на автоантитела. Често е припокриването на автоимунните болести и формирането на множество автоантитела, насочени към различни структури на организма. Забременяването и износването на бременността при автоимунни заболявания е рисково и често завършва със спонтанен аборт. Поради наличния имунен конфликт в майчиния организъм се формират нови антитела, насочени към плода.

Инфекциозни заболявания на майката през първия триместър на бременността са рискови за състоянието на плода. Различни вирусни, бактериални и паразитни болести като грип, рубеола, токсоплазмоза и други водят до спонтанен аборт или риск от малформативни изменения.

По времето на възникване на аборта биват ранни - преди 12-та гестационна седмица и късни - след 12-та гестационна седмица.

В хода на развитието на аборта се различават няколко фази:

  • заплашващ аборт;
  • започващ аборт;
  • аборт в ход;
  • незавършен аборт;
  • пълен аборт.

Особена форма на аборта е т.нар. задържан аборт - missed abortion, при който има загинал и задържан в матката зародиш или плод. При него поради развиване на реакция на майчиния организъм спрямо чуждия генетичен материал, задържаният плод може или да бъде калцифицифициран с развитието на т.нар. фетус папирацеус, или да се предизвика възпалителна реакция с развитието на сериозно дори септично състояние у майката.

Основните увреждания, които настъпват у плода при спонтанен аборт, са спиране на жизнената дейност и последващи автолитични процеси в тъканите и органите. Мъртвият плод трябва да бъде изваден от маточната кухина поради риск от развитието на генерализирана инфекция у майката. В зависимост от срока на бременността и най-вече от размерите на плода се предприемат различни методи - плодораздробяващи операции.

Диференциална диагноза се прави на първо място с преждевременно раждане - прекъсване на бременността от 29-та до 37-та гестационна седмица.

Диагнозата увреждания на плода и новороденото от други болести на майката, усложняващи бременността, се поставя чрез преглед от акушер-гинеколог, бременната обикновено съобщава за предхождащи болки и кървене от влагалището като най-достоверен метод за регистриране състоянието на плода се смята ехографското изследване. При наличен аборт се вижда празен околоплоден мехур, липса на движения на плода, налични автолитични процеси или признаци на калцифициране.

От лабораторните изследвания стойности на човешкия хориогонадотропин под 10 000 UI/l към 8-10-та седмица на бременността е лош прогностичен белег относно запазване на бременността. След 14-та гестационна седмица като прогностичен показател се ползва човешкия плацентарен лактоген.

Лечението на спонтанен аборт във възвратимите стадии на аборта - започващ и заплашващ аборт, включва:

  • строг постелен режим на бременната;
  • ляво странично положение;
  • прекъсване на половия живот;
  • приложение на токолитици - селективни бета-2 адреномиметици, витамини А, Д, Ц, фолиева киселина, малки дози спазмолитици;
  • при повишен маточен контрктилитет малки дози седативи;
  • след изясняване хормоналния профил се прилагат прогестеронови препарати.

При истмико-цервикална недостатъчност се извършва серклаж - прошиване на маточната шийка с цел задържане на плода до достигане на белодробна зрелост като най-често свалянето е 37-38-та гестационна седмица.

В невъзвратимите стадии - прогресиращ аборт - целта вече е отстраняване на загиналия плод или остатъците от него от маточната кухина. При задържан аборт - missed abortion е необходимо евакуиране на съдържимото на плода поради риск от смущения в кръвосъсирването и развитието на консумативна коагулопатия. При прогресиращ аборт по-голям от 12-та гестационна седмица, протичащ без застрашаващи кръвотечения, се препоръчва спонтанното изхвърляне поне на по-голямата част от плодния сак. Ако маточните контракции са слаби, се прилага стимулация с утерокинетици, а кухината на матката трябва да се кюретира. Задължително се прилага профилактика с широкоспектърни антибиотици в следващите дни след процедурата.

3.5/5 4 оценки

Коментари към Увреждания на плода и новороденото от други болести на майката, усложняващи бременността МКБ P01.8

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Увреждания на плода и новороденото от други болести на майката, усложняващи бременността МКБ P01.8
    www.framar.bg 
    на 20 May 2025 в 02:33
    Коментирайте "Увреждания на плода и новороденото от други болести на майката, усложняващи бременността МКБ P01.8"
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Слуз в изпражненията, урината, храчки и сополи - цветове, причини, свързани болести

преди 71 дни, 6 часа и 16 мин.

6000 ПРИЧИНИ ЗА ДЕЙСТВИЕ - ПОДКРЕПА НА ПАЦИЕНТИТЕ С РЕДКИ БОЛЕСТИ - 2025

преди 101 дни, 11 часа и 38 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 3 дни, 14 часа и 37 мин.

Какво представлява прозяването

преди 8 дни, 5 часа и 38 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 8 дни, 5 часа и 49 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 8 дни, 5 часа и 56 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ЗЕИН ФАРМА ХОНДРОИТИН капсули * 90

БИОГАЙА ПРОТЕКТИС капсули * 30

БИОГАЙА ПРОТЕКТИС С ВИТАМИН D3 капки 5 мл

СКОТИШ ФАЙН ДУШ ГЕЛ ДИВ ХЕДЪР 200 мл

БИОХЕРБА ХЕРБАЛ ЛУКС ДЕТОКС И ОТСЛАБВАНЕ УЛТРА ЧАЙ 100 г

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

КАЛЦИЙ + ВИТАМИН D + ВИТАМИН К таблетки * 30 АРО ЛАЙФ

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 16:48:01

Литий

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 15:48:53

БУЛЗИН перорален разтвор 0.33 мг / мл 150 мл

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 15:31:03

ВОЛТАРЕН РЕТАРД таблетки с удължено освобождаване 100 мг * 10

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 15:24:35

БЕТАСЕРК таблетки 16 мг * 60 МАЙЛАН

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 15:23:17
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival