Увреждания на плода и новороденото от извънматочна бременност МКБ P01.4
В рубриката увреждания на плода и новороденото от извънматочна бременност се включват състояния, засягащи плода и новороденото, причинени от имплантация на оплодената яйцеклетка извън маточната кухина.
Етиологията на извънматочната бременност показва, че най-често се касае за възпалителни процеси в маточните тръби, прегъване или стеснение, вродени аномалии.
Причини за извънматочна бременност са нарушен транспорт на яйцеклетката и имплантацията й на място различно от маточната кухина. Видовете извънматочна бременност биват:
- тубарна - ампуларна, истмична, интерстициална;
- овариална;
- абдоминална - първична при имплантиране на яйцеклетката в перитонеума, вторична - при отделяне на яйцеклетката от първоначалното си място и прикрепване към оментум, черва.
Най-често екстраутеринната бременност се локализира в маточната тръба - тубарна бременност.
Патогенезата на нарушенията, които настъпват у плода, са основно поради липсата на пространствени възможности за развитие на бременността и нарушено хранене.
При тубарната бременност условията за развитие на плода са изключително неблагоприятни. Освен липса на пространствени възможности има и липса на децидуа, тънка мускулна стена на маточната тръба. Поради съчетанието от тези фактори бременността рядко надвишава няколко седмици и завършва със спонтанен аборт или руптура, но при доизносване децата се раждат чрез лапаротомия (проникване през коремната кухина) с външни деформации поради неподходящите условия за развитието на плода.
Тубарния аборт се характеризира с появата на оскъдно цапащо тъмнокафяво течение съпроводено с болка, ходът е удължен във времето - налице са продължителни коликообразни болки, съпровождащи течението. Най-често жената не подозира за наличната бременност, тъй като има леко закъснение на менструационния цикъл или аменорея, а общите признаци на бременността като гадене и напрегнатост на гърдите са слабо изразени.
Абдоминалната бременност най-често завършва с резорбция, мумифициране или калцифициране на изхвърления в коремната кухина плод. Рядко има доносване на бременността. Майката съобщава за болезнени фетални движения, лесно опипване на плода под коремната стена, при масаж върху маточната стена не се усеща втвърдяване. При извършване на функционален окситоцинов тест с кардиотокограф не регистрира маточни контракции, защото матката се намира встрани, отпред или отзад на плодния сак. При доносване на бременността, което става рядко и с усложнения в родовия и послеродовия период, плодът се ражда най-често преждевременно и с деформации отново поради липсата на подходяща среда за нарастването му.
Диагнозата се поставя след преглед от акушер-гинеколог, на базата на данни за бременност - аменорея, положителен тест за бременност, отчитащ наличието на човешки хориогонадотропен хормон. Най-важно за диагнозата е ултрасонографското изследване, което показва локализацията на плодния сак, състоянието на плода и плацентата, а при напреднала бременност и основните параметри, показващи развитието на плода.
Лечението на увреждания на плода и новороденото от извънматочна бременност се състои предимно в ранна диагноза на ектопичната бременност. Като цяло наличието на извънматочна бременност прави бременността "обречена" поради усложненията както за плода, така и за майката. Лечението на тези състояния се състои в грижи за бременната и ранно прекратяване на бременността при риск от тубарен аборт или тубарна руптура, оценка на готовността за ранно родоразрешение и спешни реанимационни мерки на новороденото.
Коментари към Увреждания на плода и новороденото от извънматочна бременност МКБ P01.4