Увреждания на плода и новороденото от олигохидрамнион МКБ P01.2
В рубриката увреждания на плода и новороденото от олигохидрамнион се включват състояния засягащи плода или новороденото причинени от подлежащо маловодие.
С терминът олигохидрамнион се означава състояние, при което количеството на околоплодната течност около термина (32-36 гестационна седмица) под 500 мл.
Етиологията на показва, че причини за състоянието са изтичане на околоплодна течност, недостатъчна продукция, преносена бременност, плацентарна инсуфициенция, прием на някои медикаменти като антихипертензивни медикаменти (и по-специално ACE-инхибитори). От страна на плода като причини могат да се изтъкнат смърт на плода, бъбречни аномалии включително поликистоза на бъбреците, обструктивни уропатии, двустранна бъбречна агенезия - синдром на Потър (Potter) и други.
Клиниката на олигохидрамнион се характеризира с
- при майката - фундус утери е ниско разположен, болезнени детски движения, мекониално оцветени околоплодни води
- при плода - налице е интраутеринна ретардация, асфиксия на плода, белодробна хипоплазия, аномалии от страна на скелетно-мускулната система като асиметрия на лицето поради неразвитие на зигоматичните кости, изкривяване на ходилото - еквинизъм, компресия на различни части на тялото. При срастване на плода и амниона се оформят амниотични връзки - симонартови връзки, което може да доведе до формиране на бразди или ампутация на крайниците. При рано пукване на мехура могат да проникнат по асцендентен път различни инфекциозни агенти и да възникне вътреутробна инфекция.
Раждането при олигохидрамнион протича с усложнения - преждевременно раждане, смърт на плода, увиване на пъпната връв. Новороденото е с мацерирана кожата, често с асфиксия или наличие на свързани аномалии, малко за гестационната си възраст.
Диагнозата на увреждания на плода и новороденото от олигохидрамнион следва да се постави рано - при преглед от опитен акушер-гинеколог - от анамнезата може да има данни за евентуално изтичане на околоплодни води, от акушерското изследване се забелязва по-малка обиколка на корема на бременната и нисък стоеж на фундус утери. С най-голяма диагностична стойност е ултрасонографското изследване - количеството на околоплодната течност се мери в четирите квадранта на матката като при индекс на околоплодната течност (AFI) под 5-6 сантиметра (при норма 8-18) се смята, че е налице олигохидрамнион, плодът приляга плътно към маточните стени. Необходимо е и екзактен оглед за аномалии у плода.
Лечението на олигохидрамниона се състои във вкарване на физиологичен разтвор в околоплодния мехур - амниофузия, като резултатите са спорни, адекватна майчина рехидратация. При пукнат мехур и достатъчна зрялост на плода се прибягва до родоразрешение.
Коментари към Увреждания на плода и новороденото от олигохидрамнион МКБ P01.2