Увреждания на плода и новороденото от истмично-цервикална недостатъчност МКБ P01.0
В рубриката увреждания на плода и новороденото от истмично-цервикална недостатъчност са включени патологични състояния на бебето, причинени от неспособност на маточната шийката да задържи плода с напредването на бременността.
Нормално в ранните срокове на бременността нараства само маточното тяло, а шийката е затворена. В края на бременността успоредно с окончателното развитие на плода и под действие на маточните контракции, маточната шийка променя своята структура чрез постепенно скъсяване, изглаждане и дилатиране. Ако дилатацията се случи в ранните срокове на бременността, околоплодния мехур пролабира (изпада) през цервикалния канал, пука се и плода бива изхвърлен преждевременно. В ранните срокове на бременността състоянието води до спонтанен аборт.
Рискови фактори за възникване на истмично-цервикална недостатъчност са анамнеза за подобно състояние в миналото (състоянието обикновено рецидивира), данни за правена в миналото конизация, механична дилатация или друга инвазивна итервенция върху маточната шийка, аномалии на матката, болести на съединителната тъкан като Ehlers-Danlos
Клиничната картина е свързана със съпътстващите преждевременно раждане усложнения - недоразвитост на всички органи и системи, най-силно засягане на дихателната и нервна система. При възникване на състоянието в ранните срокове на бременността - преди втори-трети триместър състоянието се свързва със спонтанен аборт, където за разлика от другите видове аборт, плодът се изхвърля неувреден. Голям е рискът от възникване на инфекции поради асцендентно (възходящо) проникване на микробна флора.
Диагнозата истмично-цервикална недостатъчност се поставя трудно, основава се на акушерски преглед на родилката за оценка състоянието на маточната шийка. Като един от най-точните методи за установяване състоянието се смята трансвагиналната ехография. Нормално размерите на маточната шийка варират в различните срокове на бременността. Дължината на маточната шийка до 20-та гестационна седмица варира от 4 до 4.5 см, до 28-та между 3.5 см и 4 см, между 32-та и 36-та гестационна седмица размерът е от 3 до 3.5 см.
Лечението на истмично-цервикална недостатъчност се извършва рано преди окончателната дилатация на цервикалния канал, а някои лекари препоръчват при анамнеза за такова състояние при предхождаща бременност профилактичното налагане на серклаж - обшиване на маточната шийка с цел възможно по-дълго износване на бременността. Серклажът (конците) се свалят при достигната зрелост на плода - след 37-та гестационна седмица. Серклажът се сваля и при данни за инфекция, изтичане на околоплодните води или поява на маточни контракции.
Поведението при преждевременно раждане включва полагане на интензивни грижи за новороденото. Поддържат се основните жизнени функции - осигурява се адекватна вентилация, добра перфузия. температурен комфорт и парентерално хранене на бебето.
Коментари към Увреждания на плода и новороденото от истмично-цервикална недостатъчност МКБ P01.0