Увреждания на плода и новороденото от други състояния на майката МКБ P00.8
Редица заболявания на майката по време на бременността могат да окажат неблагоприятен ефект върху плода. В рубриката увреждания на плода и новороденото от други състояния на майката се включват заболявания на бременната, които не са класифицирани в другите категории. Такива са: системен лупус еритематозус, локализирани генитални инфекции, АВО- или Rh-несъвместимост и други инфекции, причинени от манипулации на майката.
Системен лупус еритематозус е едно от най-честите автоимунни заболявания, които засягат жени в детеродна възраст. Типичните клинични признаци и симптоми са:
- умора;
- треска;
- артрит;
- светлочувствителен обрив;
- серозит;
- Рейно феномен;
- гломерулонефрит;
- васкулит;
- хематологични нарушения и други.
Бременността при жените с лупусен нефрит е свързана с повишен риск от загуба на плода (до 75%), влошаване на бъбречните и екстрареналните прояви. Въпреки че честотата не е висока, тежки бъбречни обостряния са възможни. За това жените с лупусен нефрит трябва да отложат забременяването, докато болестта достигне ремисия за поне 6 месеца.
Прееклампсията е често усложнение на бременността при системен лупус еритемадодес, проявяваща се при приблизително 13% от пациентите. Често е трудно да се разграничи от лупусен нефрит. Прееклампсията е най-вероятна при пациенти с антифосфолипидни антитела, захарен диабет и други.
От майката към плода могат да преминат лупусни антитела и да предизвикат у новороденото болестно състояние наречено неонатален лупус. При него се наблюдава:
- намален брой червени кръвни клетки;
- нисък брой бели кръвни клетки;
- ниски тромбоцити;
- кожен обрив.
Може да се развие увреждане на електрическата проводна система на сърцето, водещо до вроден сърдечен блок. Това състояние може да наложи прилагането на пейсмейкър. Има около 2-5% риск за развитие на сърдечен блок и неонатален лупус у бебето. Неонаталният лупус обикновено изчезва за около 6 месеца.
Различни генитални инфекции на бременната могат да доведат до инфектиране на плода: вирусни, бактериални, гъбични и други. В някои случаи тези инфекции могат да предизвикат спонтанен аборт, в други водят до малформации на плода, а в трети могат да протекат безсимптомно. Клиничните прояви при новороденото са разнообразни: кожен обрив, прояви от страна на дихателната, сърдечно-съдовата система, влошено общо състояние, фебрилитет, отказ от храна, неспокойствие, прояви от страна на централната нервна система и други.
Към рубриката увреждания на плода и новороденото от други състояния на майката се включват и състояния, които настъпват в резултат на различни манипулации, които са направени на майката. При венозните манипулации има риск от замърсяване с патогенни микроорганизми, въздушна, мастна емболия, сепсис и други. Това може да доведе до инфектиране на околоплодните води, а оттам и на плода.
Лечението на уврежданията на новороденото е етиологично. Инфекциите в зависимост от причинителя се лекуват с антибиотици, антимикотични препарати и други. При необходимост може да се приложи кислородотерапия, хемотрансфузия и други. Някои увреждания са много тежки и не се поддават на лечение, при тях се прилагат различни методи за облекчаване състоянието на детето.
Коментари към Увреждания на плода и новороденото от други състояния на майката МКБ P00.8