Повърхностен тромбофлебит в послеродовия период МКБ O87.0
Тромбофлебитът е общо понятие, включващо редица патофизиологични и патобиохимични процеси във венозната система, изявяващи се с разнообразна клинична проява.
Според международната класификация на болестите се различават повърхностна тромбоза и тромбофлебит и дълбока тромбоза и тромбофлебит.
По време на раждане венозната система на родилката се подлага както на механично притискане, разпъване така и на хормонални влияния. Поради това в следродилния период чести усложнения са венозните.
Едно от често срещаните усложнения е повърхностния тромбофлебит в послеродовия период.
Някои акушерски ситуации и усложнения благоприятстват възникването на венозни тромбози и тромбофлебити: хиперсъсирваемост по време на бременност, късни токсикози, забавено отичане на венозна кръв от долните крайници, прием на естрогени, вътрематочни манипулации, прекарани тромбоемболични заболявания в миналото.
Повърхностният тробофлебит в послеродовия период се характеризира с болезненост и уплътнение по вървежа на вената, често придружени от зачервяване и оток на околните тъкани.
За диагнозата повърхностен тробофлебит в послеродовия период основно значение има огледа и клиничната картина.
Лечението при повърхностен тромбофлебит в послеродовия период се изразява в приложение на локални унгвенти с резорбтивно и с противосъсирващо действие като Kynetol и Heparoid.
Добре е да се прилагат и медикаменти, които подобряват трофиката на съдовата стена на вената като Peflavit.
Пациентката трябва да е в пълен покой на легло, без постелен режим за около 5-6 дни докато изчезнат възпалителните промени засягащи венозните съдове.
Необходимо е краката да стоят по-нависоко.
Прогнозата при пациентките с повърхностен тромбофлебит е добра излекуването се осъществява в рамките на 2-3 седмици.
Коментари към Повърхностен тромбофлебит в послеродовия период МКБ O87.0