Раждане на жив плод при абдоминална бременност МКБ O83.3
Абдоминалната бременност представлява бременност, при която оплодената яйцеклетка се имплантира извън матката - в коремната кухина и продължава своя процес на делене и развитие там.
Раждане на жив плод при абдоминална бременност се наблюдава много рядко.
Абдоминалната бременност е изключително опасно състояние, което може да застраши сериозно живота на бременната жена.
Макар и рядко абдоминалната бременност може да се развие до степен такава, че плодът да стане жизнеспособен въпреки, че се е имплантирал в коремната кухина.
Причините за абдоминална бременност могат да бъдат възпалителни процеси - тазово-възпалителна болест, хирургични интервенции върху маточната тръба, патологични промени в маточните тръби, предишна извънматочна бременност, ин витро оплождане, хормонални причини.
Абдоминалната бременност условно може да се раздели на първична и вторична.
- Първичната абдоминална бременност се характеризира с това, че е нарушен нормалния ход на яйцеклетката и тя преминава през фуниеобразното разширение на маточната тръба в коремната кухина.
- Вторичната абдоминална бременност се изразява в недиагностицирана тубарна руптура, вследствие на което яйцеклетката попада в коремната кухина, където се имплантира.
Имплантацията на попадналата в коремната кухина оплодена яйцеклетка, може да бъде различна. Различават се имплантация върху:
- Тазовия перитонеум.
- Оментума.
- Широката връзка.
- Външната повърхност на матка.
Абдоминалната бременност се характеризира с това, че плода се развива в перитонеалната празнина.
Плодът обикновено загива, резорбира се, мумифицира или калцифицира.
Обикновено разтройството на абдоминалната бременност настъпва до 24 гестационна седмица.
Развитието на плод в коремната кухина често се съпътства с тежки малформации.
Симптомите, които се наблюдават при абдоминална бременност се изразяват с налични болки в корема, гадене, повръщане, метеоризъм, запек, диария, понякога има кървене от вагината.
Всяко фетално движение е много болезнено.
Диагнозата се поставя посредством ултразвуковото изследване, клиничната картина, затрудненото долавяне на детските тонове и други.
Раждане на жив плод при абдоминална бременност се осъществява само чрез лапаротомия, като за предпочитане е долно-срединната лапаротомия.
Операцията е много тежка и сложна, свързана с масивни кръвотечения, засягане на множество органи, често се налага и отстраняване на матката.
Поради всички посочени рискове е задължително раждането при абдоминална бременност да стане при високо квалифициран екип от специалисти - акушергинеколози, хирурзи и уролози, предвид възможните усложнения, които могат да настъпят.
Коментари към Раждане на жив плод при абдоминална бременност МКБ O83.3