Главоболие, причинено от спинална или епидурална анестезия по време на бременността МКБ O29.4
Главоболие, причинено от спинална или епидурална анестезия по време на бременността е сравнително често срещано усложнение.
Честотата на главоболието причинено от спинална или епидурална анестезия е в пряка зависимост от размера на иглата, която се използва при манипулацията и от броя опити за лумбална пункция.
При игли с размер 20 G честотата на главоболието възлиза на около 40% , при 25 G- 25%, при 26 G 2-10 % .
Честотата на главоболието е по-висока при бременни и жени с по-нисък индекс на телесна маса.
Главоболието при епидурална анестезия е причинено от изтичане на гръбначномозъчната течност. Това усложнение се наблюдава при по-малко от 1% от жените.
Патофизиологията на главоболие, причинено от спинална или епидурална анестезия по време на бременността не е напълно изяснена.
Предполага се, че главоболието се дължи на продължително изтичане на ликвор през отвора, през който е преминала, което предизвиква понижаване на интракраниалния обем и на налягането на спиналната течност.
Намаленото количество ликвор води до леко притегляне на мозъчните структури и активиране на аденозиновите рецептори, които предизвикват вазодилатация на мозъчните съдове.
Клинична картина на главоболие, причинено от спинална или епидурална анестезия по време на бременността е специфична.
Симптомите се проявяват около 24-48 часа след манипулацията. Налице е силно главоболие, което понякога може да доведе до имобилизира пациента. Болката обикновено е пулсираща или тъпа, съсредоточена в тилната или фронталната област. При тежки случаи може да се наблюдава ирадиация към шията или раменете и да се стигне до вратна ригидност.
Характерно е, че болката се засилва при движение на главата, кашляне, кихане.
Други характерни симптоми, които могат да се наблюдават при това усложнение са гадене, повръщане, световъртеж, диплопия, болки в гърба и други.
За поставянето на диагнозата основно значение има клиничната картина, анамнезата за налична спинална анестезия, ЯМР и други.
Диференциална диагноза при главоболие, причинено от спинална или епидурална анестезия по време на бременността се прави с мигрена, менингит, прееклампсия, мозъчен кръвоизлив, венозна тромбоза и други.
Лечението на това понякога доста сериозно усложнение включва покой, постелен режим и хидратация. Установено е, че повишената хидратация води до повишено образуване ликвор и корекция на състоянието.
При много тежки случаи може да се приложи метода на епидурална кръвна запушалка, който се характеризира с инжектиране в епидуралното пространство на 15-20 мл кръв от пациента, която предизвиква сформиране на съсирек, който запушва отвора, през който изтича ликвора.
Коментари към Главоболие, причинено от спинална или епидурална анестезия по време на бременността МКБ O29.4