Отклонение от нормата при антенатален скрининг на майката, неуточнено МКБ O28.9
Отклонение от нормата при антенатален скрининг на майката, има огромно значение за прогнозата на бременността.
Пренаталната диагностика на наследствените и на вродените заболявания е нов раздел на медицинската генетика, възникнала в 80-те години на 20 век на границата на клиничните дисциплини (акушерство, гинекология, неонатология) и фундаменталните науки (патофизиология, биохимия, цитогенетика, молекулярна биология и човешка генетика).
Отклонение от нормата при антенатален скрининг на майката има огромно значение за установяването на редица вродени заболявания.
Нейните основни научни задачи са в областта на биологията на развитието (ембриологията) на човека.
В практически смисъл антенаталната диагностика представлява комплекс от методи за диагностика на морфологични, структурни или молекулни нарушения на развитието, проявяващи се като изолирани или множествени вродени уродства, хромозомни или моногенни болести, пороци или дисфункции на жизненоважни системи, органи и тъкани, водещи до тежки, често смъртоносни заболявания в постнаталния период.
Задачите на антенаталата диагностика включват:
- Предоставяне на изчерпателна информация на бъдещите родители за степента на риска за раждане на болно дете.
- В случаите с висок риск е необходимо да се предостави информация за възможността за прекъсване на бременността, както и за последствията ако се роди болно дете или се прекъсне бременността.
- Обезпечаване на оптимално протичане на бременността и на ранна диагностика на вътреутробната патология.
- Снемане на безпокойство на съпружеската двойка по повод здравето на бъдещото дете и информиране за перспективите за наличие на здраво потомство в семейството.
Отклонение от нормата при антенатален скрининг на майката трябва да бъде обсъдено от няколко специалиста и да бъде дадено адекватно мнение за съдбата на бременността.
Коментари към Отклонение от нормата при антенатален скрининг на майката, неуточнено МКБ O28.9