Захарен диабет, развиващ се по време на бременността МКБ O24.4
Захарен диабет, развиващ се по време на бременност включва гестационен диабет. Гестационен диабет се открива и се диагностицира за първи път през бременността.
Това е все по-често срещано заболяване в наше време, което може да доведе до тежки усложнения, които да окажат значително патологично влияние както върху майката, така и върху плода.
При всяка бременна жена е необходимо да се изключи наличието на диабет, като това се осъществява в женската консултация посредством извършването на специфични изследвания.
Симптоми на захарен диабет, развиващ се по време на бременност:
- Полиурия (често уриниране) – когато се надхвърли на бъбречния праг за глюкоза (около 10 mmol/l), започва нейното отделяне с урината, заедно с голямо количество вода.
- Полидипсия (повишена жажда)- прекомерната загуба на вода с урината, предизвиква обезводняване, поради което се появява усещане за жажда.
- Полифагия (повишен апетит)- недостатъчната енергия, която достига до клетките, поради намалената инсулинова чувствителност, кара организма да набави повече енергия посредством прием на храна.
- Умора.
- Загуба на тегло или напълняване.
- Трудно зарастващи рани.
Влияние върху майката при захарен диабет, развиващ се по време на бременност.
- прееклампсията се среща по-често при диабетични майки;
- бременните диабетички са склонни към развитие на инфекции на пикочо-отделителната система;
- hyperemesis gravidarum (гадене и повръщане по време на бременност) протича по-тежко при бременни;
Влияние върху плода при захарен диабет, развиващ се по време на бременност.
- Вродени малформации на плода.
- Синдром на каудална атрофия.
- Опасност от интраутеринна смърт на плода, в резултат на плацентарна недостатъчност.
- Перинатална детска смъртност.
- Макрозомията на плода, която е резултат от влиянието на хипергликемията на майката, която стимулира панкреаса на плода да произвежда повече инсулин. Феталната хиперинсулинемия предизвиква макрозомията.
- Хидрамнион - наличие на повишено количество околоплодни води.
- Главата на плода е относително по-малка от раменния пояс и по време на раждане , се създава раменна дистокия, след раждане на главата.
Съществуват множество усложнения на захарен диабет, развиващ се по време на бременност.
Късни усложнения на захарен диабет, развиващ се по време на бременност:
- Диабетна ретинопатия – усложнение предимно при диабет тип 1. Злокачествената диабетна ретинопатия предизвиква поява на нови малки кръвоносни съдове в ретината (неоваскуларизация). Тези съдове са трошливи и се виждат при ретиноскопия. Зрителната острота е намалена. Лечението се състой в панретинална фотокоагулация.
- Диабетна нефропатия, която се характеризира с протеинурия (белтък в урината) над 4 g/24 h преди 20 г.с., периферни отоци, засилване на бъбречни отоци. Среща се при диабет тип 1 по-често. Такива бременни могат да развият анемия, хидрамнион, хипертония, пикочна инфекция.
- Диабетна микро- и макроангиопатия- тежки съдови нарушения, при които се повишава риска от тромбоза и развитие на атеросклероза.
- Диабетна артропатия — нарушена функция и болезненост във ставите.
- Диабетна енцефалопатия -налични психични разтройства.
Острите усложнения на захарен диабет, развиващ се по време на бременност:
- Диабетна кетоацидоза представлява тежко усложнение, което се дължи на натрупване в кръвта на междинни продукти от обмяната-кетонови тела.
- Хипогликемия - значително понижаване на стойностите на глюкозата в кръвта.
За поставянето на диагноза на захарен диабет, развиващ се по време на бременност зависи предимно от провеждането на специфични изследвания.
- Установяване на стойностите на кръвна захар;
- Установяване на нивото на гликирания хемоглобин (Hb A1C) ≥ 6,5%;
Лечение на захарен диабет, развиващ се по време на бременност се изразява в прилагане на подходяща диета или инсулин по схема. Лечението задължително се контролира от ендокринолог.
Препоръчва се повишена физическа активност и правилно лечение с инсулин.
Нивото на кръвната захар се следи ежедневно. Нивото на кръвната захар трябва да е под 5,3 ммол /л при събуждане, под 7,8 ммол /л един час след хранене и под 6,7 ммол/л до два часа след хранене.
Коментари към Захарен диабет, развиващ се по време на бременността МКБ O24.4
Лори Петкова
Стойностите на кръвната захар който са посочени от капилярна кръв ли са ?
Здравейте! Това са таргетни стойности на изследване и на капилярна, и на венозна кръв.
Стойностите на кръвната захар който са посочени от капилярна кръв ли са ?